Jesen se približava kao i mogućnost da širom sveta naglo poraste broj obolelih od gripa H1N1, kako najavljuju iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Lekari kažu da ne treba paničiti, a većina njih strpljivo odgovara na mnoštvo pitanja u vezi sa novim tipom gripa.
Evo nekih najčešćih pitanja, kao i odgovora lekara:
Kako razlikovti novi od običnog gripa?
Ukoliko se vašim slučajem ne pozabavi laboratorija za viruse, ne možete biti sigurni od kog gripa ste oboleli jer su simptomi slični. Temperatura iznad 38 stepeni Celzijusovih, malaksalost, bolovi u mišićima, kašalj, kijavica, bol u grlu i glavobolja prate svaki grip pa i tipa A.
Osim dijareje koja je češća kod novog gripa nego kod ‘starog’, gotovo da nema razlike.
Da li su zaštitne maske zaista balgotvorne?
Da, ali treba znati kako se pravilno upotrebljavaju. One su napravljene kako bi se sprečilo da se virus ne širi sa obolelih na zdrave, a ne da pruže apsolutnu i jedinu zaštitu da ne obolite.
Osim maski neophodno je i redovno pranje ruku, izbegavanje zagušljivih prostorija, ljubljenje prilikom pozdravljanja. Kada kijate i kašljete koristite papirnu maramicu koju ćete odmah baciti. Ako nosite zaštitnu masku morate promeniti nekoliko tokom dana.
šta uraditi kao preventivu?
Voditi zdrav život – hraniti se voćem, povrćem, mlečnim proizvodima i termički obrađenim mesom. Baviti se sportom, unositi dovoljno tečnosti, ostaviti pušenje, alkohol konzumirati umereno.
Lekovi koji će vas zaštiti od gripa ne postoje. U dogovoru sa vašim lekarom možete, eventualno, pojačati unos vitamina C, ali ne činite to na ‘svoju ruku’.
Koje lekove treba koristiti?
Ako vaš lekar ne smatra drugačije, dovoljno je da se lečite na uobičajeni način – mirovanje, pojačan unos vitamina C i tečnosti, lagana ishrana bazirana na voću i povrću. Samo teži slučajevi, kao i hronični bolesnici, bi trebalo da budu hospitalizovani i vakcinisani.
Najugroženiji su dijabetičari, osobe sa kardiovaskularnim oboljenjima, astmom i hroničnim bronhitisom, ali, prema izveštajima iz Meksika i Australije, u ozbiljnoj su opasnosti i pušači i gojazne osobe.
Da li smemo da putujemo?
Naravno, ali uz mere opreza i pojačanu higijenu koja podrazumeva češće pranje ruku, pre svega. Na aerodromima, na primer, možete koristiti zaštitne maske.
Komentari (0)