Kupovina igračaka za vaše dete predstavlja za vas pravu agoniju? Ako je tako, uzmite svoj kalkulator i pokušajte da izračunate formulu prave igračke.
U pitanju je jednačina koju je formulisao psiholog Kris Arnal, a koja ima cilj da izračuna vrednost za igru konkretne igračke na osnovu faktora u koje spadaju cena, vreme koje se očekuje da će dete provesti u igri s njom i to da li podstiče socijalnu interakciju. Ako je rezultat ove računice 40 ili više, igračka se može smatrati odličnom.
Jednačinu o kojoj je reč profesor Arnal je razvio na osnovu studije u kojoj je učestvovalo 5.000 dece i roditelja, a finansirala ju je britanska kompanija za proizvodnju igračaka „Vorlds apart". Studija je otkrila da 65 odsto dece za Božić dobija igračke koje im se ne dopadaju ili sa kojima se kasnije ne igra.
Sa druge strane, retko koji roditelj nije doživeo razočaranje koje nastaje kada svom mezimcu kupite skupu, mnogo reklamiranu ili pomodnu igračku samo da biste ustanovili da je veoma brzo odbačena i zaboravljena. Tako je, na osnovu kriterijuma koje su deca i roditelji ocenili kao značajne za „upotrebnu vrednost" igračke, nastala formula koju ovde dajemo, a koja kao najznačajnije faktore za vrednost igračke navodi mogućnost da se dete njome samo zabavi, da se igra s drugima, da bude kreativno, da razvija interakciju i saradnju sa drugom decom i maštu, da se njome igra tokom čitave godine, napolju i unutra, da je koristi često i da bude trajna.
Svaki od ovih faktora treba oceniti ocenom od 1 do 5 na osnovu sopstvenog iskustva i uz konsultaciju sa decom, a zatim zbir i proizvod ovih ocena podeliti kvadratnim korenom iz cene igračke. Ako je rezultat veći od 40, izbor je pravi.
FORMULA ZA IZRAČUNAVANJE VREDNOSTI IGRAČKE
(Is+Id+Kr+S+P+T+VxD): kvadratni koren iz C= vrednost igračke za igru
Is: Igra se samo (ocena od 1 do 5)
Id: Igra se s drugima: (1-5)
Kr: Kreativnost – u kojoj meri igračka/igra podstiče maštu (1-5)
S: Socijalna interakcija sa drugom decom i saradnja (1-5)
P: Praktičnost – može da je koristi preko cele godine, da je nosi napolje itd. 1-5)
T: Trajnost – može da traje i da se nasleđuje – čvrstina, bezvremeni kvaliteti (1-5)
V: Vreme koje se u igri s igračkom provede tokom nedelje (u satima)
D: Dugovečnost (broj meseci tokom kojih se dete igra s igračkom)
C: cena (u evrima)
Igračke koje imaju rezultat 40 ili više predstavljaju odličan izbor u smislu vrednosti koju dobijate za uloženi novac.
Komentari (0)