Uz deklarativno zalaganje za borbu protiv bele kuge, nadležni ne mogu ništa da urade protiv nesavesnih poslodavaca, ili jednostavno imaju preča posla od pitanja nataliteta. U svakom slučaju prosečna beogradska trudnica suočava se sa mnoštvom problema!
Privatnik kod kojeg radi preti joj otkazom, smanjuje joj platu i neredovno je isplaćuje, a u velikom broju slučajeva ne trudi se ni da pošalje njene podatke nadležnima kako bi joj bio isplaćen iznos do cele plate! Naravno, čast izuzecima, institucijama i firmama koje ne rade tako, ali ovo je, nažalost, surova beogradska svakodnevica.
I pored odluke gradske vlasti da se zaposlenim trudnicama uplaćuje naknada od 35 odsto, kako bi primale pun iznos plate, pojedini poslodavci ne haju mnogo za povećanje nataliteta. Jednostavno, nadležnima u Republičkom zavodu za zdravstvenu zaštitu (RZZO) ne dostavljaju nikakve podatke, tako da trudnice ne mogu da ostvare svoje pravo!
D. T., naša sugrađanka koja je pre pet meseci otišla na bolovanje u trećem mesecu trudnoće, sada je u osmom mesecu. Od svog poslodavca – jedne poznate beogradske građevinske firme – dobila je jednu platu!
– Prijavljena sam na minimalac, ali najveći problem je taj što ne mogu da dobijem ni 35 odsto koje dodeljuje grad Beograd, jer firma nije dostavila nikakve podatke. Ne znam uopšte kome da se žalim, a plašim se da ću, ako kažem ime firme, ostati bez posla. Kad ih pozovem, obećavaju mi, i ništa. Prosto se nekad pitam u kakvoj zemlji živim, kako da rađamo decu kad nas na svakom koraku šikaniraju. Kod nas privatnici bukvalno rade šta hoće – kaže D. T.
Našoj redakciji javilo se još nekoliko trudnica koje se takođe imaju ovaj problem.
Milan Krkobabić, zamenik gradonačelnika, kaže da oni ne mogu mnogo da učine jer su poslodavci ti koji podatke o visini primanja dostavljaju RZZO i da se sve što do njih stigne odmah i uplaćuje.
– To nije u našoj nadležnosti i nemamo nikakve podatke koliko je broj trudnica koje imaju ovaj problem. Mogu samo da apelujem da svaka trudnica koja ima problem ove vrste dostavi svoje podatke Sekretarijatu za socijalnu zaštitu, a zatim da se proslede Ministarstvu za rad i socijalnu politiku. U tom slučaju oni mogu da nalože inspekciji rada da proveri takva preduzeća – uverava Krkobabić.
Beograd isplatio 360 miliona
Prema podacima kojima raspolaže kabinet zamenika gradonačelnika, u 2009. godini ukupno 23.034 zaposlene trudnice primilo su naknadu od 35 odsto, za šta je u gradskom budžetu obezbeđeno 360 miliona dinara.
– Kad je reč o nezaposlenim trudnicama, u prošloj godini primili smo 4.009 zahteva nezaposlenih porodilja, koje su primile jednokratnu pomoć od 40.000 dinara. Poznato je da je taj iznos uvećan na 50.000 dinara. Neka ideja za budućnost je da i nezaposlene porodilje do detetove prve godine dobijaju naknadu u iznosu prosečne plate – naglasio je Krkobabić.
Komentari (0)