Deca čije su majke tokom trudnoće patile od jutarnje mučnine, imaju izglede da budu bistrija od svojih vršnjaka, ukazuje kanadsko istraživanje, obavljeno u Dečjoj bolnici u Torontu.
Stručnjaci ove bolnice su, na uzorku od 121 deteta starosti od tri do sedam godina, utvrdili da ona čije su majke patile od mučnine dok su ih nosile, u proseku pokazuju bolje rezultate na nekim testovima inteligencije, pamćenja i jezičkih sposobnosti.
To što su neke majke koristile lek "diklektin" (koji se u Kanadi prepisuje trudnicama s navedenim problemom) nije umanjilo efekat mučnina na mentalni razvoj dece, već su takva deca na nekim testovima čak imala najbolje rezultate.
"Mučnina i povraćanje u trudnoći nisu štetni, već povoljno utiču na dugoročni mentalni razvoj deteta" zaključuje doktorka Ajrina Njulman iz pomenute bolnice.
Mučnina i povraćanja su vrlo česti u trudnoći, naročito u prva tri meseca. Budući da su te pojave u vezi sa promenama u određenim hormonima potrebnim za razvoj posteljice, jutarnja mučnina je po jednoj teoriji čak znak zdrave trudnoće.
Stručnjaci iz Toronta su čak utvrdili da, što su jutarnje mučnine bile jačeg intenziteta, to su rezultati testova inteligencije kod dece bili sve bolji.
Moguće objašnjenje je da hormoni koji izazivaju mučninu kod trudnica, imaju neko pozitivno dejstvo na razvoj mozga embriona.
Jutarnje mučnine trudnica, međutim, nisu uvek dobroćudne. U nekim slučajevima one prerastaju u stanje pod stručnim nazivom "hyperemesis gravidarum", karakteristično po teškim i upornim mučninama i povraćanjima, koje mogu da dovedu do dehidratacije, neuhranjenosti i gubitka kilograma majke.
Još se pouzdano ne zna kako dolazi do ovog poremećaja. Prema oceni dr Njulman, za te zdravstvene probleme bi mogli da budu odgovorni izvesni psihološki faktori.
Komentari (0)