U našoj kulturi skoro da ne postoji žena koja tokom svoje trudnoće nije naišla barem na jednu osobu koja je, na osnovu njenog izgleda, oblika stomaka ili simptoma o kojima govori, želela da pogađa koji pol bebe trudnica nosi.
Pol bebe je uvek jedno od glavnih informacija koje želimo da dobijemo od trudnice, a vrlo često i tema za razgovor bazirana na ličnom iskustvu, ali i na tradicionalnim verovanjima o trudnoći u zavisnosti od pola bebe.
Šta kažu istraživanja? Da li se budućim mamama dečaka tokom trudnoće više jede slatko, i da li su manje nervozne od trudnica koje nose devojčice?
Iako postoje brojna istraživanja, nauka još uvek nije našla nijedan dokaz koji tačno govori o razlici o stanju i izgledu trudnica u zavisnosti od pola bebe.
Ovo su najčešći mitovi sa kojima se trudnice mogu susresti:
Mit broj 1: Jutarnje mučnine su znak da nosite devojčicu
Jedno od objašnjenja onih koji veruju u tačnost ove tvrdnje je da trudnice koje nose devojčice imaju viši nivo hormona u odnosu na one koje očekuju dečake i da je to razlog koji im dodatno pogoršava mučnine.
Istraživanja koja su se bavila ovom temom su kontradiktorna, jer je u jednim pokazano da trudnice koje nose devojčice imaju nešto češće mučnine, dok je u drugim istraživanjima pronađeno upravo suprotno.
Ono što sa sigurnošću znamo je da svaka druga trudnica u toku prvog trimestra ima probleme sa mučninom, a da pol bebe svakako nije presudan pokazatelj ovog simptoma.
Pročitajte još>> Kako smanjiti mučninu tokom trudnoće?
Mit broj 2: Ako nosite dečaka više vam se jede slano, ako nosite devojčicu slatko
U jednoj studiji u Americi pokazano je da većina trudnica ima pojačanu potrebu za pojedinim namirnicama tokom trudnoće.
U našoj kulturi postoji verovanje da ukoliko nosite dečaka stalno će vam se tražiti jako slana hrana i da ćete zato svakodnevno konzumirati čips i druge grickalice. Sa druge strane, ako nosite devojčicu kutija sladoleda biće vaša dnevna doza, jer se javlja pojačana potreba za slatkišima.
Naučna potpora za ovu razliku ne postoji, a želja za pojačanim unosom namirnica univerzalna je skoro svim trudnicama, a posledica je odgovora na ono što u tom trenutku fali organizmu.
Pročitajte još>> Kako da nezdrave namirnice zamenim za zdrave tokom trudnoće?
Mit broj 3: Ukoliko je beba devojčica, koža trudnice biće suva, a kosa oštećena
Verovanje kaže da ukoliko nosite dečaka nećete imati promene na koži i kosi, a da će buduće majke devojčica primetiti da im je koža suvlja, a kosa lošijeg kvaliteta.
Nauka tvrdi da se promene na koži i kosi dešavaju kao posledica rada hormona i da ih doživi preko 90% trudnica bez obzira na pol bebe u stomaku.
Mit broj 4: Trudnice koje nose devojčice – češće menjaju raspoloženja tokom trudnoće
Ako ste tokom trudnoće nervoznije nego inače, malo bi plakale, pa bi se smejale, nije neobično da čujete komentar ”I ja sam bila takva kada sam nosila devojčicu”.
Razlike u raspoloženju u odnosu na pol bebe u stomaku ni na koji način nisu naučno utemenjene jer je promena raspoloženja tokom trudnoće sasvim očekivana i normalna pojava. Posebno tokom prvog i trećeg trimestra, faktori kao što su fizička premorenost, hormoni, stres veoma oblikuju raspoloženja žena i to ni na koji način nije povezano sa polom bebe.
Mit broj 5: Ako bebu nosiš nisko dečak je, ako nosiš visoko devojčica
Istraživanje urađeno na ovu temu nije donelo nikakve dokaze o tačnosti ovog verovanja. Zapravo ono što utiče na oblik i veličinu stomaka trudnice jesu pozicija i veličina ploda, a ne sam pol. Na primer, ukoliko je kičma bebe paralelna sa kičmom mame stomak će biti nešto ravniji.
Čitajući ove mitove može da se desi da shvatite da većina ili čak svi oni jesu tačni u vašem slučaju, ali imajte u vidu da je to za postojalo 50% šanse i da se ne može generalizovati. Svako od vas zna barem jednu trudnicu koja je nosila devojčicu, a nije imala mučnine…
Pre nego što saznate pol bebe, sasvim je u redu da maštate o tome, čak i nagađate na osnovu ”bapskih priča”. Međutim, imajte u vidu da postoji način da sa sigurnošću i na vreme saznate pol svoje bebe, a jedan od njih je Verified prenatalni test.
Komentari (0)