Naučnici su napravili veliki pomak u oblasti tkivnog inženjeringa jer su došli do otkrića koje bi moglo da pomogne osobama sa oštećenjima krvnih sudova koja dovode do sporog protoka krvi.
“Možemo da napravimo novo srce nezavisno od postojećeg srca osobe”, izjavila je vođa istraživanja dr Narine Sarvazyan, profesorka farmakologije i fiziologije na Univerzitetu Džordž Vašington. Naučnici su od srčanih mišićnih ćelija napravili traku koja okružuje vene i ponaša se kao mini srce koje pomaže protok krvi kroz venske segmente. Traka koja proizvodi ritmične kontrakcije može biti napravljena od sopstvenih matičnih ćelija pacijenta, što eliminiše mogućnost odbacivanja implanta, navedeno je u istraživanju.
Naučnici su od srčanih mišićnih ćelija napravili traku koja okružuje vene
“Po prvi put sugerišemo na to da koristimo matične ćelije kako bismo proizveli organ, a ne samo da popravljamo njegovu oštećenu fukciju”, rekla je profesorka Sarvazyan. Ovo otkriće bi moglo da pomogne u rešavanju problema hronične venske insuficijencije. Spor venski protok je takođe jedan od problema koji prati osobe obolele od dijabetesa, paralize, a pristutan je i kod pacijenata koji se oporavljaju od operacija.
Studija je objavljena u Magazinu za kardiovaskularnu farmakologiju i terapiju.
Komentari (0)