Njujorška fondacija za matične ćelije (NYSCF) i Fondacija “Beyond Batten Disease” (BBDF) su se udružile kako bi razvile tretman matičnim ćelijama za decu koja su obolela od smrtonosne Batenove bolesti.
Naučnici će kreirati linije indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija (iPS) od uzoraka kože mladih ljudi obolelih od Batenove bolesti, kao i od članova njihovih porodica koji nisu oboleli. Linije matičnih ćelija se prave “vraćanjem kroz vreme”, gde ćelije postaju slične embrionlnim ćelijama, i mogu da postanu bilo koja ćelija u telu. Naučnici će pokušati da reprogramiraju ćelije dece obolele od Batenove bolesti da postanu ćelije srca i mozga, i to će im omogućiti da otkriju šta se stvarno dešava sa tim ćelijama koje ova bolest tako snažno napada.
Za Batenovu bolest je odgovorno preko 40 genetskih mutacija
Do sada su pokušaji proučavanja Batenove bolesti koristili modele ljudskih ćelija kože, ili ćelije glodara, ali ni jedno od tih istraživanja nije omogućilo da se propadanje moždanih ćelija posmatra precizno. Zbog toga istraživači nemaju načina da testiraju lekove koji bi usporili ili zaustavili njihovo propadanje.
Ova akcija je usmerena na to da se sakupi uzorke linija matičnih ćelija i roditelja i dece, jer sama bolest nastaje od genetskih mutacija na CNL3 segmentu DNK. Istraživači će ovime dobiti način da ubrzaju put ka leku.
Komentari (0)