Makularna degeneracija oka kod starijih osoba čest je uzrok slepila. Naučnici Departmana za ofalmologiju Univerzitetske bolnice u Bonu i Instituta za matične ćelije u Njujorku razvili su metod korišćenja matičnih ćelija kao zamene za oštećene ćelije oka izazvane makularnog degeneracijom. Ovi implanti su preživeli u oku zečeva nekoliko nedelja. Kako bi otkriće dobilo mogućnost za kliničku primenu, neophodno je uraditi dodatna istraživanja.
Oko četiri i po miliona ljudi u Nemačkoj boluje od makularne degeneracije oka. Ona je povezana sa pstepenim gubitkom oštrine vida i može uzticati na sposobnost čitanja ili upravljanja automobilom, na primer. Vidno polje osobe koja boluje od makularne degeneracije je mutno, i pacijent ima osećaj kao da gleda kroz veo.
Ovakvo stanje je uzrokovano oštećenjem sloja ćelija ispod mrežnjače, poznatim kao retinalni pigmentni epitel. Retinalni pigmentni epitel koordinira metabolizmom i funkcijom senzornih ćelija u oku. Zapaljenski procesi u ovom sloju su povezani sa makularnom degeneracijom pa se „matoblički otpad” manje efikasno reciklira. Lek za makularnu degeneraciju oka trenutno ne postoji, a tretmani koji se primenjuju mogu samo da ublaže simptome.
Naučnici iz Bona i Njujorka testirali su novu metodu na zečevima kojom zamenjuju oštećene ćelije retinalnog pigmentnog epitela oka matičnim ćelijama odrasle osobe koja je donor. „Ove ćelije se sada prvi put koriste za istraživanje u svrhu transplantacije”, rekao je vođa istraživanja dr Boris V. Stanzel.
Sa svojim saradnicima, dr Stanzel je tokom istraživanja koristio male poliestarske diskove na kojima su uzgajali tanak sloj matičnih ćelija iz retinalnog pigmentnog epitela. Nakon toga, taj sloj ćelija implantirali su ispod mrežnjače oka zečeva.
„Naša grupa naučnika razvila je specijalne instrumente pomoću kojih se matične ćelije usađuju ispod mrežnjače”, dodao je dr Stanzel. Nakon četiri dana, naučnici su koristili tomografske metode kako bi proverili da su se matične ćelije integrisale u okolne slojeve ćelija. „Usađene ćelije su bile žive što je jasan pokazatelj da su se dobro integisale sa ostalim ćelijama”, dodao je vođa projekta. Čak i nakon četiri nedelje, transplantati su ostali netaknuti.
„Rezultati istraživanja pokazuju da ćelije reti nalnog pigmentnog epitela dobijene iz matičnih ćelija odrasle osobe imaju potencijal za zamene ćelije oštećene makularnom degeneracijom. Koristeći ovaj novi metod, u budućnosti će biti moguće utvrditi koji slojevi matičnih ćelija su najpogodniji za transplantaciju u oku. Međutim, za klinička ispitivanja neophodno je još istraživanja”, zaključio je dr Stanzel.
Komentari (0)