U eksperimentima na miševima, matične ćelije su genetskim inženjeringom programirane da proizvode i luče toksine koji ubijaju tumore na mozgu, bez uništavanja zdravih ćelija.
Istraživači kažu da je sledeća faza testiranje ovog postupka na ljudima, a eksperti tvrde da je ovakva terapija “budućnost” u lečenju raka.
Matične ćelije koje proizvode toksin (plave boje) i ćelije tumora (zelene boje)
Studija, objavljena u časopisu “;Matične ćelije” je rad naučnika iz Opšte bolnice Masačusestsa i Instituta za matične ćelije na Harvardu.
Dugi niz godina, oni su istraživali terapije matičnim ćelijama koje bi uništavale samo ćelije tumora, a potpuno štedele zdrave ćelije oko njih. U testovima na životinjama, matične ćelije su zatvarane u opnu od želatina i postavljane na mestu gde se razvio tumor na mozgu, nakon opetacije uklanjuanja tumora.
Dr Kalid Šah, glavni autor i direktor za molekularne neurotherapije u laboratoriji za radiologiju Opšte bolnice Masačusestsa i Medicinskom fakultetu na Harvardu rekao je da su rezultati veoma pozitivni, i to ne samo u borbi protiv tumora na mozgu. “Toksini koji ubijaju rak stvoreni od matičnih ćelija su korišćeni sa velikim uspehom i u lečenju različitih tipova kancera krvi.
Ove vrste istraživanja mogu da pomognu u povećanju stope preživljavanja kod pacijenata i da donesu preko potrebni napredak u lečenju tumora mozga.
Na Harvardu sada planiraju da testiraju tehniku koristeći miševe obolele glioblastoma, koji je najčešći tumor mozga kod odraslih ljudi. Oni se nadaju da će terapija moći da se koristi u kliničkim ispitivanjima za oko pet godina.
Komentari (0)