Istraživači iz Njujorka koristili su tehniku kloniranja kako bi napravili ćelije za proizvodnju insulina i to sa DNK žene sa dijabetesom.
Oni su koristili ćelije kože 32-godišnje žene sa dijabetesom tipa 1 kako bi stvorili matične ćelije koje joj savršeno odgovaraju.
Istraživači kažu da će ih ovo otkriće približiti stvaranju ćelija za transplantaciju koje ljudsko telo neće odbacivati.
Ovaj pristup bi jednog dana mogao predstavljati tretman izlečenja dijabetesa tipa 1, koji se obično dijagnostikuje u detinjstvu.
Bolest ubija ćelije za proizvodnju insulina u pankreasu.
Matične ćelije pomažu naučnicima da otkriju pokretače dijabetesa tipa 1
Ljudi sa dijabetesom tipa 1 koriste injekcije ili male pumpe kako bi veštački uneli hormon u organizam i kontrolisali nivo šećera u krvi.
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature predvodio je Diter Egli sa Instituta za proučavanje matičnih ćelija u Njujorku.
Ipak stručnjaci kažu da su ove ćelije više korisne kao istraživački alat, nego kao osnova za transplantacije.
One mogu pomoći naučnicima da otkriju pokretače dijabetesa tipa 1, što bi moglo dovesti do boljih terapija.
U ovom istraživanju, naučnici su smestili DNK iz ćelija kože pacijentkinje u doniranu jajnu ćeliju. Jajne ćelije su se zatim razvile u embrione, a iz njih su naučnici uklonili matične ćelije koje mogu da se pretvore u bilo koji tip ćelije u telu.
Ove matične ćelije su zatim pretvorene u ćelije za proizvodnju insulina.
Slično istraživanje sprovedeno je nedavno u Los Anđelesu.
Ujedinjene nacije su 2005. pozvale sve zemlje da zabrane kloniranje, ali Južna Koreja očigledno to nije učinila. Naime, najnovije istraživanje finansirala je, osim jedne fondacije i vlada te zemlje.
Druge laboratorije potvrđuju da to može biti značajan pomak, budući da će se mnoge bolesti u budućnosti lečiti matičnim ćelijama.
Komentari (0)