U dečijoj bolnici u okrugu Orindž u Kaliforniji je otvoren novi centar za lečenje matičnim ćelijama, a prvo istraživanje u okviru centra će se baviti lečenjem dece obolele od mukopolisaharidoze tipa 1.
Ovo je retka nasledna neurodegenerativna bolest, koju izaziva nedostatak enzima. Ona dovodi do nagomilavanja heparen sulfata, koji remeti normalan rast i razvoj deteta i pojavljuje se kod jednog na 100.000 rođenih.
Deca obolela od te bolesti imaju raznolike simptome, koji uključuju neelastične zglobove, oboljenje srca, pluća i jetre, oštećenja kičmene moždine, uvećanujetru i gubitak sluha. Većina dece bez tretmana umire do desete godine života.
U Srbiji ima četvoro ovakve dece, a njihove godišnje terapije, koje ne leče samu bolest, koštaju i po nekoliko stotina hiljada evra.
Istraživanje je u početnoj fazi i neće se probati na ljudima bar 5 godina
“Prema rezultatima koje smo dobili u studijama sprovedenim na životinjama, sa vrlo velikom dozom sigurnosti možemo da kažemo da će terapija matičnim ćelijama iz pupčane vrpce uspešno lečiti MPS-1”, kaže doktor Filip Švarc, direktor ove laboratorije. Naučnici će razvijati tretmane specifične za svakog pacijenta za terapiju koja će da potpomogne imuni sistem, a ne da ga suzbija. Ovaj inovativni pristup će koristiti matične ćelije iz pupčanika, koje će biti diferencirane u nervne ćelije i usađene u mozak pacijenata.
Pacijenti koji imaju ovakve vrste poremećaja imunog sistema ne mogu da se leče transplantacijom koštane srži, pošto problem potiče od moždanih ćelija, a matične ćelije koštane srži ne prolaze moždanu barijeru.
Ako istraživanje bude uspešno, moći će da se primeni i na obolele od multiple slkleroze i sviih ostalih imunoloških bolesti koje utiču na mozak, smatra doktor Švarc, ali napominje da je istraživanje u ranoj fazi i da će im trebati bar pet godina dok ne stignu do kliničkih proba na ljudima.
Komentari (0)