Ešli Vilijams je znala da nešto nije u redu sa njenim sinom Hejdenom ali nije shvatala koliko je situacija ozbiljna sve dok se šestogodišnji dečak nije srušio dok je izlazio iz školskog autobusa.
Hejden je dobio dijagnozu akutne mijeloidne leukemije. Iako su stope preživljavanja dece obolele od ove bolesti relativno visoke, Hejdenu je bila potrebna transplantacija koštane srži da bi preživeo. Pošto ni u porodici ni u javnom registru nije bilo odgovarajućih donora, porodica je u javnoj banci pronašla odgovarajući uzorak matičnih ćelija iz pupčanika.
Hejdan sa mamom Ešli i medicinskom sestrom u bolnici Nemours
Doktor Erik Sendler iz Nemours bolnice na Floridi u kojoj je obavljena transplantacija iz iskustva kaže da su terapije matičnim ćelijama iz koštane srži i matičnim ćelijama iz krvi pupčane vrpce podjednako efikasne u lečenju leukemije, ali su tri najvažnije razlike u tome što su matične ćelije iz pupčanika odmah dostupne, ne zahtevaju bolnu proceduru za uzimanje ćelija od donora i ne moraju da se savršeno poklapaju sa primaocem.
Tri godine nakon transplantacije, Hejden je zdrav dečak. Kaže da je srećan što više nema rak krvi.
Prema podacima na svetskom nivou, 70% ljudi kojima je potrebna transplantacija matičnih ćelija iz koštane srži nemaju podudarnog donora u porodici. Ta situacija se u mnogome menja kada se uključe i matične ćelije iz krvi pupčanika. Doktor Sendler napominje da one imaju još jednu prednost – zbog toga što su zamrznute u momentu kada su bile stare samo nekoliko dana, telo primaoca ih mnogo ređe odbacuje.
Komentari (0)