Matične ćelije otkrivene u majčinom mleku mogu da budu ključ za lečenje i odraslih i beba, veruju australijski istraživači.
Tim naučnika sada istražuje prednosti majčinog mleka u regenerativnoj medicini da regeneriše osštećene organe i savladava bolesti.
“Ove ćelije mogu da se integrišu “in vivo” i da postanu tkivo. To je ohrabrujuće i pokazuje da ćelije majčinog mleka mogu da doprinesu regeneraciji tkiva,” kaže profesorka Foteini Hasiotu koja rukovodi ovim istraživanjem. “Otkrili smo da se matične ćelije izdvojene iz majčinog mleka razmnožavaju i da nastavljaju da žive.”
Profesorka Hasiotu istražuje matične ćelije iz majčinog mleka
Nakon prvog otkrića matičnih ćelija u majčinom mleku 2007. godine, ovaj tim je koristio stotine utzoraka, da bi ustanovio da i te ćelije mogu da se razviju u bilo koju ćeliju u telu.
U laboratoriji, uspeli su da pretvore majčino mleko u ćelije mozga, zgloba, neurona, krvi, srca, jetre i ćelije koje proizvode insulin. Međutim, najnovije istraživanje na miševima pokazuje da one kroz krvotok pronalaze put u delove tela u kojima su potrebne, da bi se pretvorile u tkiva koja su oštećena.
Naučnici pokušavaju da razumeju potencijal ovih ćelija van perioda dojenja, na primer u regenerativnoj medicini kod ljudi koji su oboleli od razlićitih bolesti.
Komentari (0)