Porodica i prijatelji bili su presrećni kada je Heinrih ”Oli” Terblanč (29) uprkos lekarskim prognozama stao pored svoje neveste na dan njihovog venčanja. Iako je morao da koristi štake, to je i dalje bio impresivan podvig – s obzirom na to da se u jednom trenutku svog života bojao da li će uopšte ikada moći da koristi svoje ruke i noge.
Izvor: Facebook
Prošle su dve godine otkako je Oli paralizovan nakon povrede tokom ragbi utakmice.
Oli, koji je iz Džordža u Zapadnom Kejpu, počeo je da koristi svoja dva abdominalna mišića nakon transplantacije matičnih ćelija i ima mnogo bolju kontrolu mokraćne bešike.
Još uvek sanja o tome kako će jednog dana baciti svoje štake i u potpunosti koristiti mišiće nogu i ruku.
“Moje ruke su sada jače i činjenica da imam više kontrole nad bešikom mnogo znači meni i mojoj ženi.”, kaže Oli.
Ovih dana uspeo je čak i da hoda na traci za trčanje do sat i 20 minuta, a pre venčanja mogao je samo 20 minuta.
Izvor: Facebook
Kako je došlo do nesreće?
U januaru 2015. godine, Olijev život se u samo jednom trenutku promenio. On je igrao za ragbi tim SVD Orlovi i tokom jedne utakmice, u 58. minutu gomila ragbista se srušila i pala direktno na njega. Kada su svi ostali igrači ustali, Oli je jedini ostao na zemlji.
Prelomio je vrat na pršljenovima C5 i C6 i doktori su mu rekli da bi mogao da bude paralizovan do kraja života. Ali njegova verenica, Šanel (28), odbila je da prihvati takvu dijagnozu. Njih dvoje tada su započeli svoju borbu i u januaru 2017. godine Oli je bio u stanju da stoji pored Šanel na oltaru.
Kako se povrede kičme leče matičnim ćelijama?
Povrede kičme spadaju u red najtežih povreda. One su povezane sa mogućnošču povrede kičmene moždine i pojavom različitih neuroloških komplikacija, pa sve do pojave kvadriplegije – oduzetosti svih ekstremiteta.
Veoma čest uzrok povrede kičme su saobraćajne nesreće, ali i dejstvo direktne sile na kičmeni stub kao što su udarci, ubodi ili padovi.
Tretman matičnim ćelijama koji je u primarnim fazama ispitivanja, pokazao se kao efikasan u lečenju ako se koriste matične ćelije iz pupčanika.
Izvor: Shutterstock
Povrede kičmene moždine su složene i podrazumevaju različite vrste oštećenja kod različitih tipova ćelija. Okruženje kičmene moždine drastično se menja tokom prvih nekoliko nedelja nakon povrede. Dolazi do ulaska imunskih ćelija, oslobađanja toksičnih materija i formiranja ožiljka. Za lečenje je potrebna kombinovana terapija koja se primenjuje u odgovarajućem stadijumu povrede.
Više o lečenju povrede kičme uz pomoć matičnih ćelija pročitajte
OVDE.
Kako sada izgleda Olijev život i kakvi su mu planovi?
„Iako još uvek često koristim kolica, postigao sam veliki napredak”, kaže Oli.
Što se tiče bračnog života – to je veliki blagoslov. “Čak i ako nisam potpuno izlečen, činjenica da ju je Bog poslao meni, za mene je najveći dar.”
Ako sve bude išlo po planu, Oli će dobiti još dve transfuzije matičnih ćelija – jednu kasnije ove godine, a drugu sledeće godine – u klinici StemCure Bela Reka u Južnoj Africi.
”Jednog dana voleo bih da mogu stajati i hodati bez štaka. Želim da u budućnosti budem u mogućnosti i da držim svoju decu. “Izvor: www.news24.com
Komentari (0)