Maršmelou ekperiment je poznati psihološki test koji je prvi put sproveo Volter Mišel, psiholog sa univerziteta Stanford. Eksperiment je osmišljen da prouči koliko dobro deca mogu da odlože zadovoljstvo, ili sposobnost da se odupru trenutnoj nagradi u korist veće nagrade koja će dobiti kasnije.
Foto: Screenshot/TikTok@rosicka91
Tokom ekperimenta detetu je bio ponuđen izbor: ili može odmah da pojede jedan maršmelou ili može da sačeka određeno vreme, odloži to slatko zadovoljstvo, a kao nagradu dobije dva maršmeloa. Deca su ostavljena sama u prostoriji sa kolačima, a istraživači su posmatrali koliko dugo čekaju pre nego što će pojesti slasnu poslasticu.
Rezultati ekperimneta su bili upečatljivi: neka deca su mogla da sačekaju veću nagradu, dok su druga deca popustila iskušenju i odmah pojela kolač. Studije koje su nakon toga rađene pokazale su da deca koja su bila u stanju da odlože to slasno zadovoljstvo jedenja kolača imaju bolje rezultate u različitim oblastima života. Trenutno odlaganje zadovoljstva i veća mogućnost samokontorole pokazala se naučnicima kao jak pokazatelj uspeha u obrazovanju i budućoj karijeri.
Šta kažu oni koji kritikuju ovaj psihološki test
Iako je Maršmelou test zanimljiva i uticajna studija, važno je napomenuti da je to samo jedna mera sposobnosti osobe da odloži zadovoljstvo, kao i da drugi faktori, kao što su genetika, vaspitanje i životna iskustva, takođe mogu igrati ulogu u ovoj sposobnosti. Pored toga, Maršmelou test je kritikovan zbog nedostatka kulturološke osetljivosti i zbog oslanjanja na jednu meru odloženog zadovoljstva.
Bez obzira na zaključke studije, rezultate psihološkog testa ili moguće buduće pokazatelje detetovog ponašanja, želimo da vam pokažemo snimak koji će vam definitivno ulepšati ovaj dan. 🙂
Komentari (0)