Kako me moja beba vidi kad dođemo kući iz porodilišta? Vrlo zanimljiv odgovor na ovo pitanje dali su iz Ohajo optometrijske asocijace, koji su predstavili karticu za simulaciju vida baš na temu kako dete u najranjem dobu vidi svet oko sebe sa razdaljine od jednog metra. Da li vas iznenađuje saznanje da, ukoliko stojite na jedan metar od kreveca vaša beba zapravo ne vidi vaš lik? Sve joj je zamrljano, kažu optometristi iz Ohaja.
Novorođenčad imaju vrlo slab vid. Mogu videti predmete samo na udaljenosti od oko 20-30 cm, što je otprilike udaljenost do lica osobe koja ih drži. Njihova vidna oštrina se postepeno poboljšava tokom prvih nekoliko meseci života.
Čulo vida se razvija u stomaku
Čula se razvijaju još dok je beba u maminom stomaku.
Čulo vida se poslednje razvija i očni kapci su zatvoreni do 26. nedelje. U tom periodu mrežnjača se u potpunosti razvije i tokom 26. nedelje beba otvara oči i trepće.
Međutim, čak i dok su kapci zatvoreni, do mrežnjače bebinog oka može doći neškodljiva, mala količina svetlosti kroz majčinu kožu ukoliko se ona nalazi na suncu ili jakom osvetljenju. Istraživanja pokazuju da blizanci bez problema vide jedno drugo dok su u stomaku.
Beba u početku vidi crno-beli svet
U prvih nekoliko nedelja života, bebe vide svet uglavnom u nijansama sive, crne i bele. Ovaj period crno-belog vida pomaže bebi da se fokusira na jednostavne oblike i jake kontraste.
Roditelji za svoju bebu mogu da izaberu da prve igračke i slikovnice sa jakim kontrastima i jasnim bojama kako bi stimulisali razvoj vida. Crno-belo-crvene igračke su posebno korisne u prvih nekoliko meseci.
Kada beba počinje da vidi boje?
Otprilike između drugog i trećeg meseca života, bebine oči i mozak počinju da se razvijaju do te mere da mogu prepoznavati osnovne boje. Prve boje koje bebe počinju da vide su crvena, zelena, žuta i plava. Crvena je obično prva boja koju bebe prepoznaju.
Komentari (0)