Ova mašinski pravljena tkanina, obogaćena elastinom, omogućava rastezanje u jednom ili oba smera. Uobičajeno dugačka između 4 i 5 metara, sa širinom od oko 60 cm, elastična marama postaje prvi izbor mnogih roditelja zbog svoje praktičnosti i udobnosti.
Foto: Instagram print screen
Praktičnost i upotreba od rođenja
Elastična marama se može nositi od rođenja, a često se koristi i na odeljenju nenonatologije za Kangaroo carry, ili za ostvarivanje kontakta koža na kožu. Elastična marama je najčešći izbor roditelja za prvu nosiljku iako većina nalazi da je njihova udobnost do okvirno 6meseci (9kg). Većina istih je atestirana do 15kg. U osnovnom vezu Pocket Wrap Cross Carry – Džepni Prednji ukrsteni vez, beba se postavlja u uspravan položaj, tako što svaki krak marame ide od jamice kolena do druge jamice kolena formirajući podršku, koja je osigurana trećim slojem marame koji ide oko nositelja.
Osnovni vez i sigurnost
Imajte uvek u vidu korake bezbednosti. Bebe vole da spavaju u elastičnoj marami, ušuškane, osluškujući mamino disanje i otkucaje srca, pa ovaj položaj imitira nošenje u materici i preporučuje se od prvog dana i lako se savladava. Tokom nošenja, bebinu glavu dok spava možemo osigurati jednim krakom, koji ne treba da prelazi ivicu ušiju, dok drugi možemo izvrnuti (flip) da bismo imali bolji pregled na bebine disajne puteve.
Ograničenja i alternativne opcije
Nisu sve elastične marame jednake, razlikuju se u stepenu rastegljivosti, materijalima, ali sve imaju za cilj da jedna veličina odgovora svima i omogućavaju roditeljima pretied (unapred svezana) maramu u koju mogu stavljati i iz koje mogu izvaditi bebu po potrebi, dok marama ostaje svezana na nosiocu tokom celog dana.
Mana većine elastičnih marama je što idu u tri sloja preko bebe, pa samim tim nisu najbolji izbor za letnje bebe. Svega par brendova nudi tanje letnje materijale. Takođe, ovo nije tip nosiljke koji može biti za ceo staž nošenja, ali i cena je adekvatna tome.
Autor:
Ana Anastasijević Vuletić
Komentari (0)