Deca rođena u kasno leto ili početkom jeseni često su jača i viša od vršnjaka rođenih na proleće i zimi, rezultati su velikog britanskog istraživanja, prenosi BBC.
Rezultati studije po nazivu "Children of the 90s" (Deca iz 90-ih), koja je obuhvatila 7.000 mališana, kaže da razlog najverovatnije leži u tome što su buduće majke leti izložene sunčevoj svetlosti pod čijim se uticajem stvara vitamin D, presudan za izgradnju kostiju. Studija Univerziteta Bristol ukazuje da se taj proces možda odvija dok su bebe još u majčinoj utrobi.
Deca uzrasta do 10 godina rođena u letnjim i jesenjim mesecima su u proseku pola centimetra viša, a imaju skoro 13 kvadratnih centimetara veću površinu kostiju od vršnjaka rođenih u zimskim mesecima.
"Veruje se da su šire kosti jače i više otporne na lomljenje kasnije u životu, tako da je značajno sve što utiče na rani razvoj kostiju", rekao je profesor Džon Tobijas, jedan od istraživača.
Žene u kasnom stadijumu trudnoće mogle bi dostići potrebne nivoe vitamina D šetnjom u prirodi i sunčanjem, naveli su istraživači. Ljudi ne bi trebalo da se plaše raka kože jer je umereno izlaganje suncu bolje nego neizlaganje, dodali su oni.
"Žene bi mogle da porazgovaraju sa svojim lekarima o uzimanju vitamina D tokom trudnoće, naročito ako će roditi bebu između novembra i maja", rekao je profesor Tobijas.
U zimskim mesecima ne postoji dovoljno ultraljubičastog svetla odgovarajuće talasne dužine da bi telo moglo da stvara vitamin D u koži, pokazalo je istraživanje. Istraživačka grupa koja se bavi artritisom trenutno ispituje da li davanje vitamnina D trudicama povećava gustinu kostiju beba pri rođenju i u nekoliko prvih godina života i da li smanjuje rizik od razvijanja osteoporoze kasnije u životu.
Komentari (0)