Alergije kod dece su se drastično povećale u poslednje dve godine, a nisu retki slučajevi ni da bebe imaju intoleranciju na hranu, lekove, ubode insekata i druge faktore iz spoljašnje sredine, pokazuju brojne studije.
Kada je reč o polenskim alergijama, ove sezone je manji broj dece koja se javljaju pedijatrima sa tegobama koje izazivaju visoke koncentracije biljnih polena, izveštava Radio-televizija Vojvodine.
Foto: Freepik
Dr Melanija Vislavski, pedijatar alergolog, za RTV kaže da, kada se jednom razvije alergijska reakcija na inhalacione ali i druge alergene, ona će biti prisutna čitavog života, ali to ne znači da će se kod svakog i sve vreme ispoljiti i burnije kliničke manifestacije.
” Da li će neko kasnije razviti tešku kliničku sliku i ići u pravcu razvoja astme ili ne, zavisi i od njegove genetike, od faktora spoljašnje sredine i od opšteg zdravstvenog stanja ” kaže prim. dr Melanija Vislavski.
Poslednje dve godine epidemije korone ostavile su traga na naše opšte zdravstveno stanje, ističe sagovornica RTV-a, te ne čudi podatak da su alergijske reakcije u porastu.
” Bolesti, u čijoj osnovi leže alergijske manifestacije, u principu su oboljenja koja su u izrazitom trendu povećanja poslednjih godina. Čak se računa da će do 2050. godine svaki drugi stanovnik Zemljine kugle imati neki vid alergijske reakcije ” kaže dr Vislavski.
Foto: Freepik
Kravlje mleko, jaja, riba, školjke, kikiriki, grinje, prašina, kućni ljubimci, lekovi, hemikalije, biljni poleni ” samo su neki od najčešćih alergena zbog kojih se Novosađani obraćaju stručnjacima za pomoć, a ono što zabrinjava jeste činjenica da je među njima sve više dece. Kada je reč o polenskim alergijama, one su, za sada, zastupljenije kod adolescenata, a samo mali procenat dece predškolskog i školskog uzrasta ima tegobe izazvane polenima drveća, poput leske, zove, breze.
” Znatno više kod dece dominira alergija na polen trave, koja počinje da cveta u maju i junu, ili na polen korova koji je prisutan u vazduhu krajem jula, u avgustu i septembru ” kaže kaže dr Vislavski.
Ona savetuje roditeljima da deci redovno održavaju higijenu nosa uz pomoć rastvora morske soli, a pre početka cvetanja polena da počnu sa primenom antihistaminika, kapi i sprejeva za ublažavanje tegoba, ali i da se redovno konsultuju sa alergologom jer, kako zaključuje, lečenje alergije nije stvar trenutka. Lek koji se daje u najranijem dobu najčešće nije pogodan za kasnije.
Izvor: rtv.rs
Komentari (0)