Koje su prve laboratorijske analize matičnih ćelija koje se rade?
Kada se matične ćelije prikupe i dostave u laboratoriju one prolaze kroz tačno definisane procese. Prvo se proverava pod kakvim temperaturnim režimom je uzorak krvi iz pupčanika transportovan. Važno je da u toku transporta temperatura uzorka ostane što približnija onoj nakon rođenja. Takođe, proverava se i količina uzorka.
Koji se laboratorijski testovi izvode pre skladištenja krvi iz pupčanika?
Sve analize koje se vrše na krvi iz pupčanika kao i samo skladištenje treba da se rade u skladu sa najvišim standardima.
Kada krv iz pupčanika stigne u laboratoriju određuje se:
– količina krvi odnosno uzorka
– broj matičnih ćelija i leukocita
– vitalnost matičnih ćelija
Postoje kriterijumi (medicinske opravdanosti čuvanja uzorka) koji moraju da budu ispoštovani kako bi se uzorak matičnih ćelija smatrao validnim.
Pored analize uzorka krvi iz pupčanika neophodno je analizirati i krv majke, prvenstveno na viruse. Na taj način se utvrđuje da li je uzorak matičnih ćelija u toku trudnoće bio ugrožen što bi predstavljalo opasnost u slučaju korišćenja uzorka za terapiju. Matične ćelije koje su u toku trudnoće bile ugrožene nekom virusnom infekcijom nije medicinski opravdano čuvati.
Prvenstveno biomedicinski centri, ali i pojedine banke matičnih ćelija, zahtevaju da se analiza krvi majke urade u njihovim laboratorijama, odnosno da im se sa uzorkom krvi iz pupčanika dostavi i uzorak majčine krvi.
Koliko se matičnih ćelija može dobiti iz krvi pučanika?
Uopšteno govoreći, postoji veza između količine izvađenje krvi iz pupčanika i broja matičnih ćelija. Veća količina krvi – više matičnih ćelija.
Važno je da se iz pupčanika nakon porođaja uzme sva krv, a od ustanove poput biomedicinskog centra ili banke matičnih ćelija dobijamo podatak o broju matičnih ćelija koje se u krvi nalaze.
Pomenute specijalizovane ustanove merodavne su da kažu da li je taj broj dovoljan da bi sačuvani uzorak mogao i da se iskoristi u terapiji.
BEBAC PARTNER – SERACELL
Komentari (0)