Preporuke o poželjnom dobitku na težini tokom trudnoće, menjale su se od prve polovine 20. veka do danas, zavisno od saznanja koja su o tome postojala.
Današnja je preporuka da žene tokom jednoplodne trudnoće treba da dobiju od 11.5 do 16 kg, a one koje nose blizance od 16 do 20 kg, iako su mnoga istraživanja pokazala da je vrlo širok raspon porasta težine u trudnoći spojiv s normalnim ishodom trudnoće.
Indeks telesne mase, tzv. BMI računa se tako da telesnu težinu izraženu u kilogramima podelite s kvadratom visine izraženom u metrima, dakle, TT (kg) : TV2 (m2). Za žene čiji je BMI pre trudnoće nizak (manji od 19.8 kg/m2), preporučuje se da do kraja trudnoće dobiju od 12.5 do 18 kg. Za žene čiji je BMI pre trudnoće normalan (19.8 – 26 kg/m2), preporuka je da dobiju 11.5 – 16 kg. Ženama koje imaju visok BMI pre trudnoće (26 – 29 kg/m2) preporučuje se da ukupni dobitak na težini bude od 7 do 11.5 kg, dok preteške žene (BMI veći od 29 kg/m2) ne bi smele dobiti više od 7 kg.
Prvo tromesečje trudnoće obeleženo je osećajem mučnine, trudnice manje jedu, neke žene povraćaju više puta dnevno, tako da rasta težine nema, a mnoge i smršaju koji kilogram. Nakon 14 nedelja pojačava se osećaj gladi (u trudnoći je pojačano lučenje hormona inzulina), većina trudnica previše jede (mnoge zanemaruju izgled i misle da treba da jedu za dvoje), trudnoća napreduje i počinje porast težine.
Na kraju prvog tromesečja, većina žena će imati tek 1.3 kg više nego na početku. U drugom tromesečju, većina žena će dobiti 5 do 7.4 kg, tako da će s 28 nedelja težina biti veća oko 8.7 kg u odnosu na težinu pre trudnoće. U trećem tromesečju, na težini ćete dobiti još 3.6 do 4.8 kg , tako da će vaš ukupni porast težine u trudnoći biti oko 13.5 kg. Napominjemo da su ovo prosečne vrednosti.
Svakako treba da se posavetujete s ginekologom ako imate osećaj da ste bilo kada u trudnoći dobili na težini, a to ne možete pripisati jelu te posebno ako ste u poslednjem tromesečju dobile više od 1 kg nedeljno.
Kako je raspoređen vaš dobitak težine od 13.5 kg?
Dete je prosečno teško oko 3500 g, posteljica 600 g, plodova voda još 800 ml, materica 1000 g, dojke 900 g, majčina krv oko 1800 g, povećana količina tečnosti u tkivu još 1800 g i masno tkivo trudnice oko 3100 g.
Upravo je prekomerno debljanje u trudnoći, posebno ako trudnoće slede brzo jedna za drugom, uzrok kasnijoj gojaznosti u žena i dugotrajnoj borbi s kilogramima. Pre nego nešto pojedete, razmislite o kakvoj hrani se radi, koristi li ona vama i vašem detetu, jedite polako, obroci neka su manji, ali raspoređeni na tri glavna obroka i dva manja međuobroka (međuobrok je npr. čaša jogurta ili mleka, jabuka, breskva… a ne čips!).
Komentari (0)