Poslednjih godina u trendu je da se već od najranijih bebinih meseci otputuje negde, međutim, pedijatri preporučuju da se do šestog meseca ne putuje, osim u nekim izuzetnim situacijama. Na pitanja gde letovati, kako bezbedno putovati i šta poneti, odgovara doktorka Ljiljana Leković, specijalista pedijatar i načelnik pedijatrijske službe u Domu zdravlja “Dr Ristić”.
Gde letovati
Ako neko ima svoju kuću na moru ili planini, na put može krenuti i sa tromesečnom bebom. Ako se, pak, ide u neka daleka letovališta, onda bi roditelji dece mlađe od godinu dana trebalo da rezervišu apartmanski smeštaj s kuhinjom. Tu će mama moći da steriliše bočice za hranu, pripremi čaj ili kašicu, jer obroci za dete do godinu dana ne mogu da se nađu u restoranu. To mogu da budu samo kašice koje se nabavljaju u apoteci. Za decu stariju od godinu i po dana preporučuje se hotelski smeštaj. što se odmora na planini tiče, za decu do godinu dana preporučuju se planine do 1.000 metara nadmorske visine. Zlatibor, Divčibare i Tara su idealan izbor za decu do godinu dana.
Čime putovati
Avion – Ako se odlučite na putovanje avionom, znajte da se kod malog deteta, kao uostalom i kod odraslih, promena pritiska prilikom poletanja i sletanja može odraziti vrlo nepovoljno na zdravlje. Preporuka pedijatra je da, ako je beba na prirodnoj ishrani, obavezno sisa u momentu poletanja i sletanja. Ako je beba tek završila obrok, a avion uzleće, dajte joj cuclu, flašicu s vodom ili dohranu ako je na veštačkom mleku. Većem detetu treba dati žvakaću gumu ili neku mekanu bombonu da žvaće i otvara usta kako bi se izjednačio pritisak.
Za putovanje avionom, iako ono traje samo nekoliko sati, treba poneti više ručnog prtljaga u kome će se naći voda, grickalice, maramice vlažne i papirne, voće i dohrana za bebe… Ova prevozna sredstva imaju posebne delove za smeštaj roditelja s malom decom i bebama, kao i posebne delove gde majke mogu presvući ili podojiti bebe.
Automobil – Putovanje sopstvenim automobilom je možda i najkomotnija varijanta. Savetujem roditeljima da obavezno pogledaju preko interneta sva ta mesta kroz koja će prolaziti. Neka se pre puta dobro obaveste gde postoji „bebi frendli“ sistem, da li u restoranu postoji stoličica da se stavi manje dete, hrana koja je primerena bebama i manjoj deci, mesto za presvlačenje…
Dobra stvar je to što i u našoj zemlji skoro na svim benzinskim stajalištima postoje takva mesta. Zato dobro proučite mapu puta. Ako na put krećete automobilom, pravite pauze na svakih 200, 300 kilometara. To je veoma važno, da biste provetrili auto, nahranili bebu i prepovili. Poželjno je da se i tokom vožnje provetrava auto ili da se uključi klima, ali samo ako se filteri redovno održavaju. Na put sopstvenim kolima treba krenuti rano izjutra, noćne vožnje izbegavajte.
Za vreme putovanja automobilom veoma je važno da dete sedi u svojoj stoličici koja je dobro fiksirana za zadnje sedište automobila. Ako je dete veće, onda treba da putuje vezano pojasom. Manja deca će uglavnom prespavati dobar deo puta, ali treba misliti i na to kako ih i čime zabaviti kad su budna. Zato treba spakovati slikovnice i omiljene igračke. Deca vole i da slušaju muziku usput, pa ponesite i njihov omiljeni disk.
Najbolje je tokom puta pojiti dete samo vodom, a ne sokovima. Banane su zgodne kao osveženje. Za decu koja su na veštačkoj ishrani obavezno poneti termos sa toplom vodom da bi mame mogle tokom puta da im pripreme obroke. Najbolje je stati na nekom odmorištu, pa hraniti decu, a u kolima im dati samo omiljene grickalice. I kad se presvlači dete najbolje je stati, pa ga presvući. Auto mora da bude potpuno bezbedan, da ima prvu pomoć, aparat za gašenje požara, da bude sto odsto ispravan. Važni brojevi telefona neka su vam uvek pri ruci.
Autobus – Preporučljivo je da se autobusom putuje noću. Ovo prevozno sredstvo uglavnom biraju roditelji malo starije dece. I u tom slučaju treba poneti malo više ručnog prtljaga sa sobom, jer autobus neće svaki čas stajati da iz prtljažnika vadite neophodne stvari. Treba poneti i neke zabavne sadržaje za decu kao što su CD plejeri, omiljene igračke ili slikovnice.
Voz – Četvrta varijanta za putovanje je voz. Na njega nekako najređe pomislimo kad se spremamo na letovanje, a on može da bude veoma komforna varijanta. Evo zašto: kroz voz se možemo i prošetati, za razliku od autobusa gde šetnje nema dok vozač ne napravi pauzu, komotno se spava ako se rezervišu spavaća kola, ritmično kretanje voza smiruje i uspavljuje decu. Preporučila bih roditeljima koji kreću na put vozom da ponesu više hrane i vode, više slatkiša i grickalica, jer nisam sigurna da na svakoj železničkoj stanici u svako doba mogu da se kupe te nemirnice.
Komentari (0)