Prvo i osnovno pravilo za ishranu trudnica je unos što kvalitetnijih i raznovrsnijih namirnica u organizam.
Poželjno je jesti neprskano voće i povrće, dosta ribe, mlečnih proizvoda i obezbediti dovoljnu količinu vitamina i minerala. Međutim, i među navedenim namirnicama postoje „uljezi” koje bi trebalo izbegavati, jer mogu da utiču na zdravlje trudnice i ploda.
Realne potrebe za kalorijama
Za vreme trudnoće potrebe za kalorijama i hranljivim materijama se samo blago pojačavaju. Od četvrtog meseca trudnoće potrebno je unositi svega 200-300 dodatnih kalorija dnevno. Ukupna količina namirnica ne treba da raste, posebno ne treba jesti za dvoje. Prednost treba dati namirnicama siromašnim kalorijama, a bogatim vitaminima i mineralima. Dozvoljeni porast težine trebalo bi da se kreće od 11 do 15 kilograma.
Meso
Izbegavajte sirovo i nedovoljno termički obrađeno meso i morske plodove, jer se možete zaraziti koliformnom bakterijom, salmonelom ili toksoplazmozom, parazitom koji se na ljude prenosi putem mačjeg izmeta, kao i preko nedovoljno kuvanog ili pečenog mesa. Kod primarne infekcije u trudnoći postoji značajna opasnost od infekcije i razvoja teških anomalija na fetusu.
Jaja
Jaja i hranu koja sadrži sirova jaja (majonez, sladoled, sosovi…) trebalo bi izbegavati zbog mogućnosti zaraze salmonelom. Ovo je posebno važno ako volite da jedete sosove i sladolede pravljene kod kuće, jer se ovi industrijski proizvodi prave od pasterizovanih jaja.
Nepasterizovano mleko
Nepasterizovano mleko i sirevi (feta, gorgonzola, bri…) mogu da sadrže bakteriju listeriju, koja se još može naći i u džigerici, nedovoljno kuvanom mesu i polugotovim jelima. Sa nepasterizovanim mlekom budite posebno oprezni jer se mogu javiti ozbiljne posledice u razvoju bebe, posebno ako se odmah ne obratite lekaru. Listerija može da pogodi posteljicu i bebu, a najgora posledica može da bude spontani pobačaj ili rođenje mrtvog deteta.
Bakalar i tunjevina
U trudnoći je neophodno jesti ribu, ali nije baš svako meso ribe dobro za plod. Izbegavajte meso morskog psa, sabljarke, bakalar i tunjevinu. Meso tih riba sadrži živu koja je nusproizvod industrijskog otpada. Živa prolazi kroz placentu i može da ošteti nervni sistem bebe.
Alkohol
Dokazano je da previše alkohola izazva mentalnu retardaciju deteta. Prenatalno izlaganje alkoholu izaziva neurološka oštećenja koja se javljaju u kasnijem životu deteta. Međutim, ljubiteljke žestoke kapljice trebalo bi da znaju da je i tokom dojenja potrebno izbegavati konzumaciju alkohola.
Kofein
Ograničite unos kofeina putem kafe, crnog čaja, kola napitaka i čokolade. Ovaj aktivni sastojak može da izazove prevremeni porođaj, naročito u prvom tromesečju trudnoće.
Komentari (0)