Oko 30 do 80 odsto žena širom sveta uzima tablete protiv bolova kako bi ublažile simptome koji mogu da se jave tokom trudnoće, a to su grip, groznica ili reumatološka stanja. Ipak, ne preporučuju se upotreba svih lekova bez konsultacija s lekarom.
Tokom perioda od 30 godina praćene su trudnoće više od 151.000 žena, a istraživači su analizirali medicinske podatke onih koje su uzimale pet uobičajenih tableta protiv bolova: paracetamol, ibuprofen, aspirin, diklofenak i naproksen. Kako je istraživanje pokazalo, šanse da se kod žena koje tokom trudnoće koriste tablete protiv bolova razviju komplikacije veće su za 50 odsto u odnosu na trudnice koje ih nisu koristile.
Foto: Freepik
Istraživači sa Univerziteta u Aberdinu otkrili su da među ženama koje su koristile tablete protiv bolova poput paracetamola i ibuprofena ima više slučajeva prevremenih porođaja, neonatalne smrti, fizičkih oštećenja ploda i mrtvorođenih beba.
Iako su regulatorna tela rekla da je paracetamol siguran za trudnice, upozorili su da nesteroidni protivupalni lekovi (NSAR), poput ibuprofena i aspirina, ne bi smeli da se uzimaju posle 30. nedelje trudnoće.
Naučnica Ekaterini Zafeiri sa Univerziteta u Aberdinu rekla je da bi buduće majke, pre uzimanja lekova bez recepta, uvek trebalo da zatraže savet lekara.
” U svetlu onoga što smo otkrili u istraživanju, lakoća pristupa lekovima bez recepta, u kombinaciji sa mnoštvom informacija i dezinformacija na internetu, razlog je za brigu ” izjavila je Ekaterini Zafeiri.
” Ovo se posebno odnosi na odluke o uzimanju lekova tokom trudnoće bez saveta lekara ” dodala je.
” Trebalo bi upozoravati da je uzimanje paracetamola u kombinaciji sa nesteroidnim protivupalnim lekovima povezano sa većim rizikom od komplikacija, pa bi trudnice uvek pre uzimanja lekova trebalo da zatraže savet od lekara ili od babice ” tvrdi ona.
” Smatramo da je izuzetno važno da trudnicama bude dostupno više stručnih saveta ” zaključila je.
Izvor: b92.net
Komentari (0)