Tim za zaštitu bitan za smanjenje vršnjačkog nasilja
Ako se nasilje prijavi Tim za zaštitu je u obavezi da reaguje
Svaka škola vršnjačko nasilje trebalo bi da shvati veoma ozbiljno, a prema pravilu svaka od njih trebalo bi da ima organizovan Tim za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Ovaj tim tu je da radi preventivno na svesti roditelja i učenika o vršnjačkom nasilju, ali je tu i da zaštiti svako dete.
Foto: Freepik
Direktor škole odgovoran je za uspostavljanje tima i da u njihov sastav ubaci nastavnike, vaspitače, stručne saradnike, sekretara ili druge zaposlene. U ovom timu naravno biće i psiholog ili pedagog koji su najčešće zaduženi za vođenje i čuvanje dokumentacije o svim slučajevima vršnjačkog nasilja.
Škola u ovaj veoma važan tim može da uključi i roditelje, ali i članove lokalne zajednice, đačkog parlamenta i po potrebi odgovarajuće stručnjake.
Ukoliko dođe do prijave vršnjačkog nasilja Tim za zaštitu je u obavezi da postupa u skladu sa zakonom i da štiti podatake o ličnosti.
Pročitaj još
Pročitajte koje vrste vršnjačkog nasilja postoje
Zadaci tima za zaštitu
Pročitajte šta radi Tima za zaštitu Tim za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.
Zadaci tima za zaštitu:
1. priprema program zaštite na osnovu analize stanja škole
2. informiše decu i učenike, zaposlene i roditelje o planiranim aktivnostima
3. učestvuje u obukama i projektima za razvijanje kompetencija zaposlenih potrebnih za prevenciju i intervenciju u situacijama nasilja
Foto: Freepik
4. predlaže mere za prevenciju, organizuje konsultacije, procenjuje rizik i donosi odluka o postupcima u slučaju nasilja
5. uključuje roditelje u preventivne i interventne mere i aktivnosti
6. prati i procenjuje efekte preduzetih mera za zaštitu dece i učenika i daje odgovarajuće predloge direktoru
7. sarađuje sa stručnjacima iz drugih nadležnih organa, organizacija, službi i medija radi sveobuhvatne zaštite dece
8. vodi i čuva dokumentaciju
9. izveštava stručna tela i organ upravljanja
Tim za zaštitu veoma je bitan za prevenciju nasilja, ali i za njegovo rešavanje i praćenje mera koje bi trebalo da se sprovode kako bi se vršnjačko nasilje u konkretnim slučajevima iskorenilo.
Komentari (0)