Sve žene koje su nosile i rodile dete, u kom god vremenu i pod kojim god uslovima, u potpunosti su zaslužile trofej – koji i dobije kada prvi put uzme svoju bebu.
Rođenje deteta nije igra, nije sport, i ne možemo da odustanemo kada nas prvi put zaboli ili se predomislimo.
Kakve veze imaju sport i trudnoća?
Ipak, žene koje se celog života bave sportom, često porođaj povežu sa vrhunskim fizičkim naporom, mentalnom izdržljivošću i sposobnošću da podnesu bol.
Žene koje su vežbale pre trudnoće, treba da nastave da vežbaju i u trudnoći. Ipak, kako se porođaj približava, stiže sve više pitanja koja nemaju veze sa sportom – koliko su trudovi zaista bolni? Koliko će trajati?
Foto: Shutterstock
Definišite potencijalno teške momente
Džon Štedinger, sportski psiholog i bivši ultramaratonac savetuje da trudnice definišu ekstremno teške momente koji bi mogli da se dese pri porođaju, i da zatim pronađu rešenje za svaki od njih. Ovako se trkači pripremaju za duge trke po neravnom terenu.
Bol sa svrhom
Ideja o „bolu sa svrhom” povezuje se za sport i porođaj. Kao i tehnike disanja i vizualizacije. Jer – disanje tokom treninga treba da se uvežba isto kao i pravilno disanje pred porođaj.
Ponovo možemo uporediti porođaj sa trčanjem na duge staze – vreme između kontrakcija treba da iskoristite za odmor, kao maratonci koji trče nizbrdo ovaj period koriste za aktivan odmor.
Više je od jedne sličnosti koje povezuju sport i trudnoću i mnogo sportskih saveta koje trudnice mogu da primene.
Komentari (0)