Zimske šetnje mogu biti veoma prijatne, a u njima najmlađi zaista mogu uživati. Osim toga, zašto biste bili zarobljeni u kući samo zato što je napolju niska temperatura?
Ipak, mnogi roditelji se brinu upravo zbog hladnog vazduha i njegovog uticaja na zdravlje tek rođene bebe. Kako da beba bude pravilno ušuškana i sigurna tokom šetnje i ove zime? Pratite ovih pet saveta stručnjaka.
1. Adekvatni spoljni uslovi za šetnju
Ako procenjujete da je vreme loše za šetnju i ni vama se ne izlazi iz kuće – zašto mislite da bi bebi bilo bolje? Ukoliko vidite da je mećava, da duva vetar ili je temperatura više od 10 stepeni ispod nule – bolje je da ostanete kod kuće sa bebom, ušuškani i na toplom.
Naravno, ovo ne važi u slučajevima kada morate napustiti kuću zbog odlaska kod lekara, na pregled ili nešto slično, kada je važno samo da što pre stignete do automobila ili dobro ušuškanu bebu odnesete gde je potrebno.
2. Slojevito obučena beba
Jedan od prvih saveta svih stručnjaka jeste da bebu tokom zime za šetnje napolju oblačite slojevito. Osim toga, nije potrebno da ima previše odeće na sebi – što možete proceniti i po tome kako ste vi obučeni. Nema potrebe da beba ima više slojeva odeće na sebi od vas.
Foto: Fotolia
Važno je da prvi sloj odeće bude od prirodnih materijala, a ostatak garderobe udoban. Preporučuje se skafander koji će biti najbolja zaštita od hladnog vazduha i siguran štit od mogućih padavina.
3. Redovno proveravajte bebu u kolicima
Da biste bili sigurni da je bebi dovoljno toplo, ali ne i pretoplo, da joj je udobno i da uživa u šetnji i svežem vazduhu – najbolje je da je proveravate redovno. Pogledajte kako se ponaša, da li odaje znake neugodnosti ili je bezbrižna? Boja kože na licu, koja je jedino izložena spoljnim uslovima, može biti roze ili blago crvene boje zbog svežijeg vazduha, ali ne sme biti hladna na dodir.
Iz straha da će bebi biti hladno – pripazite da ne napravite suprotnu grešku i pretoplite bebu u kolicima. Neka beba bude ušuškana ćebetom, pa i zaštitnom navlakom za kolica ukoliko je imate, ali ne dozvolite da bebi bude onemogućen dotok svežeg vazduha. Pratite temperaturu kože vrata – gde ćete lako proceniti da li je bebi možda previše toplo i da li je počela da se znoji ispod svih tih slojeva odeće i zaštite od hladnoće.
4. Nosite bebu u naručju
Ukoliko želite da provedete vreme sa bebom napolju, a da budete sigurni da će joj biti dovoljno toplo – izvedite bebu u šetnju noseći je u naručju. Na ovaj način će toplota vašeg tela održavati i njenu toplotu.
Foto: Unsplash
U tom slučaju bebu je potrebno isto obući kao i za šetnju u kolicima. Najvažnije je da beba ima kapu koja će štititi glavu od hladnoće i da su joj stopala pokrivena – najbolje nehodajućim cipelicama ukoliko skafanderom taj deo nije pokriven.
5. Vreme provedeno napolju u skladu sa uzrastom bebe
Stručnjaci savetuju da se beba izvodi svakog dana na svež vazduh kako bi joj se obezbedili najbolji uslovi za zdrav život. Ovo se preporučuje već dve nedelje nakon što beba sa mamom napusti porodilište.
Ipak, slučaj sa bebama koje su rođene zimi je nešto drugačiji, te se preporučuje da se za prvi izlazak u šetnju tokom najhladnijeg perioda u godini pričeka dok beba ne napuni mesec dana. Nakon toga, potrebno je pratiti savete stručnjaka.
Šetnja od pola sata svakog dana dovoljna je za bebe do godinu dana, dok nešto stariji mališani mogu i više uživati u svežem vazduhu, čak i zimi. Najbolje je da pratite kako se vaše dete ponaša i oseća, ali i da budete obazrivi i uočite prve znake negativnog uticaja hladnog vazduha na dete.
Komentari (0)