Izreka kaže: Ko hoće da štedi, neka rano počne. Jedan od zadataka roditelja je da decu nauče kako da koriste novac ” što nije uvek lako.
Kako ga ne bi odjednom potrošili, iznos džeparca, savetuju stručnjaci, roditelji bi trebalo da raspodele u skladu sa kućnim budžetom i uzrastom deteta. Novac treba davati redovno i pratiti kako ga dete troši.
Foto: Freepik
” Greške su kada preteraju, kada daju previše ili kada apsolutno smatraju da džeparac nema smisla i da u stvari izlaze u susret potrebama svoje dece, pa nekad i njihovim kapricima, i u stvari ne vaspitavaju odnos prema novcu ” objašnjava za RTS Nevena Čalovska Hercog, psiholog.
A pravilan odnos prema novcu deca grade i na primeru roditelja.
Stručnjaci kažu da je za osamostaljivanje i sticanje samopouzdanja važno da deca na vreme počnu da shvataju da novac mora da se zaradi. Tu šansu im ne treba, kažu, uskraćivati.
” Radeći neke poslove koji su primereni njihovom uzrastu, mogu da zarade taj prvi novac i to je jedna važna lekcija u njihovom životu, jer posle toga ništa neće biti isto. Čak i novac koji dobijaju od roditelja izgradiće odnos prema trošenju na jedan pravilniji način ” navela je Radmila Urošević, sociolog.
Foto: Freepik
Često se dogodi da se zbog visine džeparca deca među sobom upoređuju; sledeći korak je pritisak na roditelje da pružaju više nego što mogu. Stručnjaci kažu da deci ne smemo stvarati iluziju da će im prvenstveno novac doneti bolji položaj u društvu.
” Uvek u našoj okolini ima ljudi koji imaju više i manje novca i nekako je važno napraviti tu skaliranu priču koji poslovi i kako donose više novca, te napraviti gradaciju i učiniti da novac bude sredstvo a ne ultimativni motiv ” dodala je Nevena Čalovska Hercog.
Pravilan odnos prema novcu jedna je od važnijih životnih lekcija. Što ranije dete razvije svest o vrednostima, pa i o novcu, to će brže razumeti kako se do novca dolazi i kako se on troši, a to će mu kasnije olakšati životne izazove.
Izvor: rts.rs
Komentari (0)