Macina trava od davnina se koristi za lečenje neplodnosti kod žena. U narodu je još poznata kao očajnica i tetrljan, na engleskom jeziku se zove white horehound, a na latinskom marrubium vulgar. To slikovito opisuje da su ga od davnina pile žene koje su očajavale zbog toga što ne mogu da postanu majke.
Pobornici altervativne medicine kažu da macina trava deluje na normalizaciju lučenja polnih hormona i uravnotežavanje hormonalnog ciklusa, što je preduslov za trudnoću. Pomaže kod menstrualnih tegoba i drugih ženskih bolesti.
Ona je višegodišnja grmolika biljka, koja naraste do 40 cm. Raste u Evropi, odakle i vodi poreklo. zeljasta je biljka, a najčešće raste u šumovitim predelima. Ima bele cvetove, a listovi su obrasli dlačicama.
Lekovitost macine trave
Macina trava se najviše koristi kao čaj i sirup. Ova biljka se koristi i za smirivanje kašlja, za bolesti pluća. Čisti grlo od sekreta, dobra je za osobe obolele od astme i one kratkog daha. Pomaže kod prehlade, a dobra je i za zarastanje rana. Novije naučne studije su pokazale da macina trava ima antiupalna, antikancerogena, antimikrobna i antidijabetska svojstva.
Čim se utvrdi trudnoća, treba prekinuti uzimanje čaja od macine trave
Priprema čaja od macine trave
Kašičicu čaja prelijte sa 2 dl vrele vode. Ostavite da odstoji pet minuta i procedite. Čaj može da se pije nekoliko puta na dan. Ako se pije čaj radi začeća, onda ga treba piti duže vreme, sa prekidima u toku menstruacije.
Prema nekim izvorima čaj treba koristiti najmanje tri meseca, a po začeću prestati sa upotrebom. Čaj ima opor ukus, pa ga možete zasladi sa medom, ali pošto se pije često, bolje je bez zasladjivača. Za istu namenu možete koristiti i mešavinu čajeva od biljaka koje imaju slično dejstvo, a to virak i zdravac.
Upozorenje
Čim se utvrdi trudnoća, treba prekinuti uzimanje čaja od macine trave.
Komentari (0)