Ulazak u fazu trudnoće kada iščekujete novog člana porodice trebao bi biti jedan od najuzbudljivijih perioda u životu žene. Međutim, sad već prečesto se suočavamo s teškoćama i brigama, posebno kada su u pitanju porođaji i vesti o akušerskom nasilju koje kruže medijima. Ovo dodatno povećava strah i nesigurnost među trudnicama. Ipak, postoji niz resursa i podrške koji vam mogu pomoći da se osećate sigurnije tokom ovog važnog perioda.
Odlazak u porodilište posle teških priča o akušerskom nasilju
Prva i možda najvažnija stvar koju treba uraditi je suočiti se s neprijatnim pričama koje kruže medijima o akušerskom nasilju. Iako je važno da budete svesne mogućih problema, nije svaki porođaj isti. Ponekad, negativne priče dobijaju više pažnje, dok mnoge pozitivne priče ostaju neispričane.
Odlazak u porodilište sa otvorenim umom i pozitivnim očekivanjima može vam pomoći da se fokusirate na vaš lični doživljaj i ostvarite pozitivan doživljaj pre porođaja.
Kome se obratiti za podršku
Ako se suočavate sa strahom ili stresom zbog predstojećeg porođaja, a uplašili su vas nedavni događaji, važno je znati kome se obratiti za podršku. Važno je razgovarati sa drugim trudnicama ili ženama koje su već prošle kroz slično iskustvo.
Deljenje iskustava može pružiti ohrabrenje i dodatnu podršku. Ukoliko smatrate da su vaši strahovi nepodnošljivi i zaista velikih razmera sa kojima ne možete ipak sami da izađete na kraj vaš lekar vas može uputiti na psihijatra, psihologa ili psihoterapeuta. Pored toga, u nekim porodilištima je dozvoljeno prisustvo partnera na porođaju, što značajno umanjuje zabrinutost porodilje.
Upoznajte svoja prava
Jedan od ključnih koraka ka osećanju sigurnosti tokom porođaja je upoznavanje sa vašim pravima. Svaka trudnica ima pravo na dostojanstven i bezbedan porođaj. Pravila i regulative se razlikuju od zemlje do zemlje, ali u većini slučajeva, žena ima pravo na informacije o svom zdravlju, pristup medicinskim opcijama i odlučivanje o svom porođaju. Razgovarajte sa svojim lekarom o vašim pravima i postavljajte pitanja kako biste bili sigurni da su sve nedoumice koje imate razjašnjene i razumljive.
Kome možete da se obratite?
U slučaju nezadovoljstva postupkom u zdravstvenoj ustanovi, prvi korak je prigovor načelniku odeljenja. Brži i efikasniji mehanizam zaštite prava pacijentkinje uključuje obraćanje načelniku, glavnoj sestri porođajne sale ili drugim nadležnim osobama. Ako prigovor na ovom nivou ne reši problem, moguće je obratiti se direktoru ustanove ili glavnoj sestri/tehničaru. Savetnik pacijenata, smešten izvan zdravstvenih ustanova, pruža informacije i pomaže u rešavanju prigovora. Ukoliko niste zadovoljni postupkom savetnika, možete se obratiti zdravstvenoj inspekciji, Lekarskoj komori, Komori medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara ili čak Zaštitniku građana. Zakon ne propisuje rok za podnošenje prigovora.
Dodatna podrška
Pored medicinskog osoblja, postoje i druge vrste podrške koje trudnicama mogu koristiti. Članovi porodice, prijatelji i čak dule mogu biti od velike pomoći. Razgovarajte sa partnerom o vašim očekivanjima i potrebama tokom porođaja kako biste se osećali podržano i voljeno.
Dakle suština je u dobrom informisanju i samopouzdanju. Prikupite informacije o procesu porođaja, razgovarajte s profesionalcima i ne ustručavajte se postavljati pitanja, vi imate puno pravo na to. Važno je da se osećate sigurno i podržano tokom ovog važnog trenutka u vašem životu. Svaki porođaj je jedinstven, i sa pravilnom podrškom, možete se suočiti s ovim iskustvom kao prava heroina.
Komentari (0)