Posle 15 godina istraživanja, koje u uključivale i lažne nade i nepredviđene prepreke, Daglas Melton je konačno napravio veliki korak ka cilju.
U radu koji je objavio u četvrtak u časopisu “Cell”, korak po korak je objasnio proceduru, koja počinje od matičnih ćelija i završava se na stotinama miliona ćelija pankreasa koje luče hormon insulin i održavaju nivo šećera u krvi. Ako ove ćelije ne proizvode dovoljno insulina, nastaje dijabetes tipa 1.
Te ćelije bi mogle da se presade u telo pacijenta sa dijabetesom i da počnu da proizvode prirodan insulin, što bi dovelo do otkrića ravnom otkriću antibiotika – lečenje dijabetesa bez insulina.
Fotografija ćelija koje luče insulin (Izvor: Boston globe)
U ovom pronalasku je učestvovalo 50 ljudi tokom poslednjih 15 godina. procedura traje 40 dana i ima šest koraka. U njoj se koriste matične ćelije iz kože odraslih pacijenata. Ključ je u tome, kako kaže Melton, da su uspeli da proivedu dovoljnu količinu ćelija koja bi mogla da se koristi za lečenje ljudi. On se nada da će drugi istraživači ubrzati i pojednostaviti proceduru.
Ovaj pristup ima potencijal da leči i dijabetes tipa 2, koji se javlja u starijem dobu, ali isto tako može da uključujue lečenje insulinom. Pre 10 godina, kada je na Harvardu formirana laboratorija za matične ćelije, niko nije mogao da predvidi da će se doći do ovakvog otkrića.
Verovatno će proći još nekoliko godina dok se probe ne sprovedu na ljudima, ali su naučnici dokazali da dijabetes tipa 1 može da se leči i drugim metodama osim insulinom.
Komentari (0)