Sprečavanje poj˜ave crevnih zaraznih bolesti
Da bi se sprečila eventualna epidemija trebalo bi da pratite uputstva zdravstvenih radnika radi sprečavanja pojave zaraznih bolesti. U slučaj˜u poj˜ave zamućenja vode i promene boj˜e vode za piće preporuka j˜e da se takva voda ne pije, kao i da se sa njom ne priprema hrana niti ona sme da se koristi za ličnu higij˜enu.
Ukoliko vodu skladištite u kućnim uslovima za piće i pripremu namirnica preporuka j˜e da se to čini u ambalažama manje zapremine do dve litre vode. Ne bi trebalo koristiti lako kvarljive namirnice poput mesa, mleka i j˜aj˜a, svežeg voća i povrća, već konzervirane namirnice, termički obrađeno povrće, suvo voće, konditorske proizvode.
Sve namirnice koj˜e bi mogle da dođu u kontakt sa vlagom držati u staklenim i metalnim dobro zatvorenim posudama. Ne koristiti hranu iz frižidera, ostave ili zamrzivača koji su bili u kontakstu sa poplavnom vodom. Uz sve navedene mere neophodna j˜e striktna higij˜ena ruku posebno pri pripremi i konzumiranju hrane. U slučaj˜u mučnine, povraćanja, proliva i povišene temperature obavezno se j˜aviti lekaru.
Vaške
Preporuke za suzbijanje vašaka u kolektivnim centrima:
Kako otkriti vaške na glavi?
Na vašljivost glave ukazuj˜e uporan svrabež. Pažljivim pregledom kose mogu se otkriti živi pokretni paraziti ili što j˜e j˜oš češće, samo gnjide. Gnjide su sitna, oko milimetar velika j˜aj˜ašca koja se čvrsto prilepljena uz kosu, tako da se lako razlikuj˜u od peruti. Za razliku od peruti, gnjide ne silaze same sa glave. Gnjide j˜e potrebno j˜ednu po j˜ednu tretirati.
Kako istrebiti vaške?
Ðko se u porodici ili kolektivnom smeštaj˜u otkrij˜e da neko ima vaške, preporučuj˜e se tretman kod svih članova kolektiva i to istovremeno. Ako pri pregledu promakne ij˜edna vašljiva glava, što se može dogoditi ako j˜e neko tek nedavno zaražen, pa ih ima malo, postoj˜i opasnost da se sa te osobe paraziti ponovo rašire na druge. Zbog toga j˜e potrebno sredstvima protiv vaški tretirati sve članove kolektiva, a ne samo one za koj˜e j˜e vidljivo da na glavi imaj˜u žive organizme.
Uklanjanje vašaka sprovodi se pranjem kose specij˜alnim šamponom, losionom ili gelom prema uputstvima proizvodjača ili posipanjem permetrinskim prahom, puderom koj˜i se ostavi na glavi preko noći, a drugi dan se kosa opere običnim šamponom. Prašenje vlasišta se mora ponoviti j˜oš j˜ednom u razmaku od 10 do naj˜više 14 dana.
Svi u porodici ili kolektivnom smeštaj˜u moraj˜u jednom oprati kosu specij˜alnim šamponom, losionom ili gelom ako se vaši suzbij˜aj˜u pranjem kose!
Bez obzira na to koj˜i j˜e postupaka korišćen, potrebno j˜e ukloniti sa vlasišta sve gnjide. Kosu treba isprati u toploj˜ zakiseljenoj˜ vodi (dodaj˜te sirćeta ili limunov sok) kako bi se češljanjem gustim češljem gnjide odlepile sa kose, a češalj treba svaki čas dobro oprati. Kod većih zaraza vaškama preporučuj˜e se i šišanje, j˜er j˜e sa kraće kose mnogo lakše ukloniti vaške i gnjide.
Pogotovo se preporučuj˜e šišanje duge plave kose j˜er su na njoj˜ gnjide gotovo nevidljive. U porodici ili kolektivu gde su se poj˜avile vaške, potrebno j˜e nakon tretiranja glave svih ukućana oprati svu posteljinu, ćebad, peškire, odeću koj˜a se oblači preko glave kao i sve pokrivače za glavu (pogotovo vunene kape).
Komentari (0)