Vaška infestacija je čest problem među školskom decom i često se javlja u vrtićima, jaslicama i školama. Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), procenjuje se da godišnje dolazi do šest do 12 miliona infestacija u Sjedinjenim Američkim Državama kod dece uzrasta od tri do 11 godina.
Foto: Freepik
Vaške mogu izazvati nelagodnost, svrab i društvenu stigmu za porodice, zbog čega roditelji treba da budu budni i da prepoznaju znakove kod svoje dece kako bi preduzeli brze korake.
Evo kako da proverite da li vaša deca imaju vaške.
Šta su vaške?
Vaške su sitni, beskrilni insekti koji žive na ljudskom skalpu i hrane se krvlju sa skalpa nekoliko puta dnevno. Ne mogu da lete ili skaču, ali se brzo kreću sa jedne glave na drugu kada su u bliskom kontaktu.
Životni ciklus vaški sastoji se od tri faze: gnida (jaje), nimfa koje se izležu iz gnjida i odrasle vaške koje su veličine susamovog semena i mogu biti bež ili sivkasto-bele boje.
Opšte je pravilo da vaške žive oko 30 dana na glavi, ali će umreti u roku od dva dana ako se uklone sa glave.
Kako se prenose vaške?
Vaške ne mogu da lete, skaču ili preskoče, već samo puze. Zbog toga se prenose pretežno putem direktnog dodira glave s glavom, na primer tokom igre ili noćenja kod prijatelja.
Za razliku od popularnog verovanja, vaške se retko prenose deljenjem ličnih stvari poput šešira, češljeva ili četki, niti se prenose tako što se zakače za kućne ljubimce.
Koji su prvi znaci vaški?
Kada se prenesu, najčešći simptom je svrab, koji je posledica reakcije na pljuvačku vaški. Deca često se žale na svrab iza ušiju ili na zadnjem delu vrata, a čak i nakon što se vaške uklone, svrab može trajati.
Drugi simptomi uključuju:
- Intenzivan osećaj golicanja ili osećaj kretanja po glavi
- Razdražljivost
- Problemi sa spavanjem (zbog svraba)
- Bol ili crvenilo na glavi usled čestog čeprkanja
- Kako roditelji mogu proveriti da li dete ima vaške?
- Ako vaše dete žali zbog prekomernog svraba, možete kod kuće da proverite da li ima vaške pre nego što potražite medicinsku pomoć. Pošto je teško pronaći žive vaške jer izbegavaju svetlo i brzo puze pratite korake u nastavku za najbolje rezultate.
Počnite tako što ćete sa detetom sedeti u dobro osvetljenoj sobi ili koristite lampu za dodatno osvetljavanje.
Razdelite kosu na male sekcije, po jednu po jednu, koristeći češalj sa finim zupcima, kao što je češalj za gnide. Ove češljeve obično možete kupiti u lokalnoj apoteci.
Ispitajte skalp, područje oko ušiju i zadnji deo vrata u potrazi za gnjidama ili jajima vaški, koja su sitna i obično su pričvršćena za pojedine niti kose. Takođe treba tražiti puzeće vaške ili gnjide koje su udaljene od skalpa.
Kako se rešiti vaški?
Ako se utvrdi da vaše dete ima vaške, potrebno je preduzeti brze korake kako biste im pomogli i sprečili širenje infestacije. Evo šta treba da uradite.
Lekovi koji se mogu nabaviti bez recepta
Najbolja opcija su lekovi protiv vaški. Postoji više opcija koje možete nabaviti bez recepta, kao i tretmani koje može propisati zdravstveni radnik. Nanesite lek prema uputstvu na pakovanju i pazite da ga dete ne dodiruje. Isperite lek nad sudoperom koristeći mlaku (ne vrelu) vodu kako biste smanjili izloženost kože. Izbegavajte pranje kose jedan do dva dana nakon tretmana.
Metoda češljanja
Iako metoda češljanja nije dovoljna sama po sebi i treba je kombinovati sa bilo kojim tretmanom koji se može nabaviti bez recepta, efikasna je u uklanjanju gnida. Prvo treba kosu nakvasiti i čak naneti regenerator pre upotrebe češlja sa finim zupcima ili češlja za gnjide kako biste češljali kosu u malim sekcijama, krećući se od skalpa naniže.
Foto: Freepik
Nakon svakog češljanja, pažljivo pregledajte češalj u potrazi za vaškama ili gnjidama i obrišite češalj vlažnim papirom. Ponovite ovaj postupak nekoliko puta tokom nekoliko nedelja.
Kućni lekovi
Postoji mnogo mitova i kućnih lekova, kao što su korišćenje esencijalnih ulja, maslinovog ulja, putera, margarina, majoneza i vazelina za uklanjanje vaški, ali kako stručnjaci napominju, ovi lekovi nisu dokazano efikasni. Takođe, nemojte koristiti benzin, kerozin, sredstva za lečenje životinja ili insekticide u kući. Ovi proizvodi mogu biti opasni i ne deluju..
Možete li sprečiti vaške?
Kao što je već pomenuto, vaške su veoma česte kod dece. Mogu se pojaviti i kod tinejdžera,ali je manje uobičajeno. Odrasli nisu imuni na vaške.
Ako živite u domaćinstvu sa više dece, možete sprečiti širenje vaški u kući tako što ćete oprati sve odeću, šešire, peškire i posteljinu koja je korišćena u poslednja dva dana pre tretmana.
Takođe se preporučuje usisavanje svih tepiha i nameštaja i stavljanje svih predmeta koji se ne mogu prati u plastičnu kesu na dve nedelje kako bi vaške prirodno umrle. Takođe, svi bliski kontakti i članovi domaćinstva trebaju biti pregledani na prisustvo vaški.
I zapamtite, nema potrebe za stidom ako neko u vašoj porodici dobije vaške.
Kada je potrebna medicinska pomoć za vaške kod vašeg deteta
Vaške na glavi ne predstavljaju medicinsku hitnost jer se koraci za njihovo uklanjanje mogu preduzeti kod kuće. Međutim, ako je vaše dete mlađe od 2 godine ili niste sigurni da li imaju aktivnu infestaciju koja zahteva tretman, obratite se zdravstvenom radniku.
Takođe biste trebali potražiti pomoć od zdravstvenog radnika ako imate problema sa tretmanom vaški kod kuće.
Komentari (0)