Iako se potpuna zaštita od virusa gripa postiže isključivo vakcinacijom, naučno je dokazano da postoje namirnice koje direktno utiču na aktiviranje odbrambenog sistema organizma koje mu pomažu da odoli napadu virusa.
Grip je sezonsko oboljenje najčešće disajnih organa koje izaziva virus, a ove godine dodatna opasnost vreba i od virusa gripa N1H1. Iako su simptomi sezonskog i novog gripa uglavnom isti, kod infekcije virusom H1N1 mogu se javiti i dijareja (proliv) i povraćanje. Trudnice i hronični bolesnici najskloniji su komplikacijama, a kod takvih pacijenata lečenje je dodatno otežano zbog specifičnog zdravstvenog stanja.
Simptomi
Simptomi se javljaju nekoliko dana nakon kontakta sa virusom i najčešće uključuju povišenu temperaturu, kašalj, bolove u grlu, ali i celom telu, zapušen nos, glavobolje, groznicu i opštu slabost. Najveći broj obolelih od sezonskog gripa oporavi se za sedam do najviše 14 dana. Međutim, kod starijih osoba, dece i pacijenata sa oslabljenim imunitetom moguće su komplikacije poput upale pluća i bronhitisa.
„Borci" protiv gripa
Meso – zbog visokog sadržaja proteina i cinka spada u listu namirnica za borbu protiv gripa. Najkvalitetnije je meso sa nižim sadržajem zasićenih masnoća, sa više omega3 masnim kiselinama poput ribe, piletine, ćuretine i male količine govedine.
Povrće – sadrži velike količine antioksidanasa poput beta karotena, luteina, likopena i selena, koji utiču na jačanje imunog sistema.
Citrusi – izvor vitamina C i dijetalnih vlakana
Pečurke – sadrže više važnih vitamina i minerala. Natrijuma ima veoma malo, dok masnoća i holesterola nema uopšte
Jogurt – sadrži kalcijum i vitamin D, žive, aktivne kulture i korisne bakterije pomažu digestivnom traktu i jačaju imuni sistem
Crni i beli luk – obezbeđuju organizmu antibakterijske i antivirusne materije
Supa – topla pileća supa ili supa od povrća ublažiće tegobe izazvane bolom u grlu
Način života
Zdrava ishrana je samo jedan od faktora koji imuni sistem čine jakim. Od izuzetne važnosti po zdravstveno stanje je da imate dovoljno sna, da uzimate dovoljno tečnosti, upražnjavate fizičke aktivnosti.
Kada tražiti pomoć lekara
– Temperatura preko 38 stepeni tokom tri dana
– Bolovi u mišićima i zglobovima
– Groznica
– Suvi kašalj i bolovi u grlu
– Plitko disanje pri naponu
– Glavobolja
– Zamaranje tokom govora
– Opšta slabost
– Plavetnilo/cijanoza
– Krvava ili obojena sluz
– Nizak krvni pritisak
Vakcinacija
Stručnjaci savetuju vakcinaciju i osoba koje imaju jak imuni sistem kako bi se organizam lakše odbranio od najezde virusa.
Preventiva
– Izbegavajte mesta u kojima boravi mnogo ljudi
– Izbegavajte ljubljenje i rukovanje
– Pokrivajte nos i usta prilikom kašljanja i kijanja
– Koristite maramice za jednokratnu upotrebu
– Redovno provetravajte prostorije
– Koristite zaštitne medicinske maske
– Koristite vlažne maramice i gelove za suvo pranje ruku kada niste u mogućnosti da ih operete
Komentari (0)