Vaše dete u poslednje vreme sve zainteresovanije posmatra šta imate na tanjiru? Odjednom pokušava da uhvati deo vašeg ručka? Tada je verovatno pravo vreme za početak dohrane. Donosimo par saveta za uspešan početak dohrane.
Kada je pravo vreme?
Pedijatri i stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije preporučuju da se bebe isključivo doje do najmanje šest meseci života. Osim toga, neka novija istraživanja i preporuke govore da deca dohranu ne moraju prihvatiti do godinu dana. Većina roditelja oko bebinog petog ili šestog meseca počinje da uvodi dohranu. Bebin probavni trakt tada je spreman za probavu drugih namirnica osim majčinog mleka, a i potrebno je više energije za istraživanje sveta oko sebe.
To je i vreme kada se beba toliko razvija da može da jede kašikom: ojačali su mišići potrebni za gutanje, a i bebu počinje da zanima šta ostali članovi porodice jedu.
Prve kašike
Kod prvih pokušaja pri hranjenju bebe kašikom, trebalo bi odvojiti mnogo vremena. Najbolji je trenutak kada su dete i roditelji opušteni. Ručak je iz tog razloga najpogodniji za prve pokušaje davanja papice. Za početak je dovoljno pre dojenja ili flašice ponuditi par kašikica. Ostatak gladi beba može tada da utali na dojki ili flašici.
Jesti kašikicom je jedan novi izazov – neke to bebe savladaju već nakon nekoliko dana, dok druge trebaju čak nekoliko nedelja.
Ako to dete odmah ispljune, probajte sledeći dan ponovo. Ako to iznova ne uspe, preskočite par dana i pokušajte ponovo nekoliko puta. Sa pritiskom i nestrpljenjem se retko kada uspe nešto postići. U opuštenoj atmosferi mogu i bebe bolje uživati.
Kod dece koja se hrane dojenjem je ponekad bolje ako otac proba da ih hrani, jer im tada dojka u pozadini nije uobičajena i primamljiva. Neke bebe pre jedu kašikicom ako su se pre napola najele na dojki ili flašici. Plastična kašičica je ugodnija jer je manje hladna i tvrda nego metal. Kašičica bi trebala biti do ruba puna kako bi beba hranu lakše povukla. To čini privikavanje na jelo sa kašičice jednostavnijim.
Da li je za dodatnu hranu još prerano, primete roditelji vrlo brzo. Ako beba stalno izguruje kašicu jezikom na van, trebalo bi još pričekati. Zbog toga se nije potrebno brinuti, dodatna hrana se jednostavno poguruje za još koju nedelju.
Bebin plan prehrane
Kada beba može da jede kašičicom, vreme je da se jedan celi obrok zameni kašicom (190 grama). Kašica od mrkve je kao prva kašica najpogodnija, jer još nezreli probavni sistem deteta mrkve najbolje podnosi. Te većina beba voli taj okus. Ako vam beba tu kašicu stalno odbija, pokušajte s voćnom kašicom (jabuka, kruška). Hranite sa kašicom najmanje nedelju dana pre nego što dodate dodatni sastojak. Tako možete saznati da li dete podnosi šargarepu te ga tako zaštititi od alergija.
Dodatni sastojak mogu biti, na primer, krompiri. Na kraju petog meseca može se u kašici od povrća-krompira nalaziti i meso. Vrste povrća mogu u kašici varirati. Prehrana ne mora biti raznolika. Detetu je potrebno vreme da se privikne na novu namirnicu. Te njegov želučani i crevni sistem može biti lagano prenapregnut. Iz tog razloga nije potrebno dodavati više namirnica istovremeno.
Vremenom se može sve više obroka zameniti kašicama. Kao druga kašica je svojstvena kašica od punomasnog mleka i žitarica poslužena za večeru. To bi na meni trebalo da dođe tek oko mesec dana nakon prve kašice od povrća, kako se probavni sistem bebe ne bi prenapregnuo. Dodajte nešto voćnog soka ili voćnog pirea u kašicu, na taj način, dete može bolje da primi gvožđe. Između ostalog kašica dete opskrbljuje kalcijumom i cinkom.
Ako kašicu kuvate sami, koristite žitarice celog zrna, jer one sadrže više vitamina i mineralnih stvari. Nakon sledeće četiri sedmice, kao treća kašica i užina poslepodne, može biti ponuđena žito-voće-kašica bez mlečnih dodataka. Ta kašica zaista ne bi trebala da sadrži mleko, jer će u suprotnom bebina prehrana sadržati previše belančevina.
Važni predlozi
– Beba sme dobiti ostatke koji nisu pogrevani niti preterano puno dirani. Iz tog razloga radije izvadite jednu malu količinu iz flašice te ostatak vratite odmah u hladnjak.
– Koristiti samo neslanu i nepikantnu hranu.
– Tokom trudnoće je beba stavila rezerve gvožđa na stranu, koje su međutim nakon pet do sedam meseci potrošene. Zato je važno da sada dobije dovoljno gvožđa. Gvožđe je posebno sadržano u životinjskim namirnicama kao što su meso i jaja. Ko svoje dete prehranjuje vegetarijanski, mora posebno obratiti pažnju na to, da ono dobije dovoljno gvožđa.
Institut za istraživanja dečije prehrane u Dortmundu predlaže kao dodatnu hranu, za bezmesnu prehranu deteta, kombinaciju od zobi celog zrna (na primer zobene pahuljice) bogate gvožđem i povrćem bogatim C vitaminom (na primer karfiol, brokoli) ili sokovima. Kako biste dodatno poboljšali prihvatanje gvožđa, dodajte kašici od povrća, krompira i zobi jednu supenu kašiku soka od narandže, pod uslovom da se na popisu sastojaka ne nalazi C vitamin.
– Ako koristite kao sredstvo za zagrevanje mikrotalasnu pečnicu, obratite pažnju na to da nakon grejanja kašicu dobro promešate, kako se beba ne bi opekla.
– Kao što beba dobija dodatnu hranu, potrebna su joj pored mleka i drugi napici, kao na primer voda ili voćni i biljni čajevi bez šećera.
– Namirnice iz flašica ili domaće kuvane kašice? Pravljenje kašica za bebe se radi pod velikom regulativom kako bi se u maksimumu izbegla opterećenja nezdravim sastojcima. Centrala za zaštitu potrošaća u Hamburgu preporučuje isključivo korišćenje hrane iz flašica u petom mesecu. Jer organizam može tek nakon šetog meseca da ukloni otrov nitrat iz tela.
Za komercijalno proizvedenu hranu za bebe je propisana niska granična vrednost od 250 miligrama. Ta vrednost se ne može garantovati čak ni kod domaće, biološke sadnje te lično pripremljenih proizvoda, tvrdi centar za zaštitu potrošača. Ako sami pripremate dečije kašice, obavezno biste trebali da obratite pažnju na to, da svi proizvodi potiču iz ekoloških uslova.
Komentari (0)