Kada je neophodno poroditi se CARSKIM REZOM
Carski rez se radi u cilju zaštite zdravlja bebe i majke i to onda kada se proceni da je bezbedniji od porođaja vaginalnim putem.
Međutim, kada ne postoji opravdan razlog i nemate nikakvih medicinskih razloga za carski rez, najbolji način je da se porodite prirodnim putem.
U praksi, carski rez je postao sve učestaliji često i u situacijama kada nije neophodan.
Carski rez bez indikacija se nikako ne preporučuje
Postoje trudnice koje u želji da izbegnu porođajni bol unapred isplaniraju porođaj carskim rezom sa svojim lekarom. Ova odluka sa sobom donosi mnoge rizike i otvara vrata potencijalnim komplikacijama za zdravlje kao što su gubitak krvi, rizik od oštećenja organa, alergijska reakcija na anesteziju, različite infekcije i tromboza.
Osim toga, kada se jednom samovoljno odlučite (dakle bez medicinskih opravdanih razloga) da ćete se poroditi carskim rezom, umnogome ste smanjili svoje šanse da se u budućnosti porodite prirodnim putem. Još jedna mana je i potencijalno duži oporavak i više provedenih dana u porodilište nakon porođaja.
Medicinski razlozi za carski rez
Carski rez koji se radi iz medicinskih razloga može biti planiran (zakazan unapred) ili hitan – nastao kao nužnost u toku porođaja koji je počeo prirodnim putem.
Ovo su najčešći medicinski razlozi u slučaju kojih je carski rez opravdan
# Prirodan porođaj je počeo, ali veoma slabo napreduje
U slučaju da je porođaj počeo pre 20 sati (kod prvorotki), ili 14 (kod višerotki) i da porođaj i dalje ne napreduje u željenom pravcu, često je potrebno uraditi hitan carski rez kako bebino i zdravlje mame ne bi bilo ugroženo. Po pojedinim statistikama, smatra se da se trećina carskih rezova radi upravo iz ovog razloga.
# Beba nije okrenuta pravilno u stomaku
Da bi prirodan porođaj mogao da bude uspešan i bez problema – jedan od važnih preduslova je da bebina glavica prednjači ka dole. Ako to nije slučaj, porođaj se uglavnom radi carskim rezom, pogotovo ako je blizanačka trudnoća u pitanju.
# Ako dođe do deprivacije kiseonikom
Kada lekar proceni da beba tokom prirodnog porođaja nema dovoljan dotok kiseonika radi se hitan carski rez.
# Ukoliko beba ima već dijagnostifikovan zdravstveni problem
U slučaju da beba ima probleme sa srcem ili druge ozbiljne probleme koji su uočeni tokom trudnoće, lekari će se odlučiti za porođaj carskim rezom da bi umanjili potencijalne rizike za bebu koji se mogu dogoditi tokom vaginalnog porođaja.
# Ako su prethodne bebe porođene carskim rezom
Iako statistike govore da čak 90% žena nakon carskog reza mogu da se porode vaginalno, praksa je da se većina ipak nakon carskog porađa carskim rezom. Važno je da znate da bez obzira na prethodni porođaj imate mogućnost da se porodite vaginalno, a zajedničku odluku o tome donosite sa vašim lekarom.
# Ukoliko trudnica ima hroničnu bolest
Žena koja ima problema sa srcem, krvnim pritiskom, šećerom u krvi po pravilu se porađa carskim rezom jer vaginalni nosi izvesne rizike za ovakva stanja.
Osim toga, u slučaju bolesti poput HIV-a, genitalnog herpesa i bilo koje druge inflekcije koja se može vaginalnim rođenjem preneti na bebu, potrebno je raditi carski rez.
# Došlo je do prolapsa pupčane vrpce
Iako retko stanje, prolaps pupčane vrpce zahteva hitan carski rez, a podrazumeva stanje u kome je pupčana vrpca pritisnuta i dotok kiseonika onemogućen do bebe u stomaku.
# Ukoliko je ženina karlica premala ili bebina glava prevelika za vaginalni porođaj
U oba slučaja lekari mogu proceniti da beba ne može proći bezbedno kroz porođajni kanal i potrebno je pribeći porođaju carskim rezom.
# Ako postoje problemi sa placentom
Kada lekar proceni da je placenta kod žene veoma nisko postavljena ili da čak u potpunosti pokriva grlić (placenta previa) radi se carski rez. Osim toga, može se desiti da se placenta odvoji od materice pa je i u tom slučaju potrebno poroditi ženu carskim rezom jer bebi ponestaje kiseonika.
# Ukoliko trudnica nosi više beba u stomaku
Ako je pitanju blizanačka ili trudnoća sa više od dve bebe, sama trudnoća često zna da bude teška, a rizik od prevremenog porođaja povećan. Osim toga, često je jedna ili više beba u neodgovarajućem položaju za porođaj, te se u velikom broju slučajeva ove trudnice porađaju carskim rezom.
Porođaj je životni događaj koji koliko god da planiramo ne možemo biti sigurni da li će se desiti baš onako kako smo zamislili ili očekivali. Planiran carski rez je manje stresan od onog za koji se lekari odluče tokom trajanja prirodnog porođaja, ali kada znate da je to preduzeto u najboljem interesu vas i vašeg deteta, lakše će vam biti da prebrodite eventuelne probleme i oporavite se nakon porođaja.
Reference: Healthline
Pročitajte još>> Porođaj carskim rezom i šta sve treba da znate
Komentari (0)