Dok se Srbija i dalje oporavlja od šoka zbog smrti male N.T., čiji je život zbog neblagovremene reakcije lekara prerano ugašen, u Institutu za majku i dete u Beogradu se već tri nedelje još jedna šesnaestomesečna beba I. K. sa sličnim oboljenjem mozga ne budi iz kome.
Roditelji dečaka ne žele javno da govore o nesreći koja ih je zadesila, a njegova baka V. K. kaže da je mališan istog dana kada je pao u komu iz jedne privatne ordinacije u Borči vraćen kući uz uveravanje lekara da će sve biti u redu.
– Dečak je dobio temperaturu i davali smo mu „brufen“ na četiri sata. Sutradan se probudio sa još većom temperaturom, a onda je počeo da plavi, drhti i pojavili su mu se modri pečati po ruci. Primetila sam da su mu noge i ruke skroz hladne i brzo ga odnela kod pedijatra koji ima privatnu ordinaciju u blizini – priseća se baka početka agonije i plačnim glasom nastavlja:
– Lekar mu je dao analni čepić, koji bi mu, kako je objasnio, štitio mozak od virusa, kao i „brufen“ da mu snizi temperaturu. Rekao je:“ Nije ništa opasno, vratite ga kući, masirajte i zaspaće za 20 minuta“ – priča nesrećna žena. Međutim, umesto da zaspi, mališan je ubrzo počeo da gori od temperature 40 sa 5.
– Sin ga je tuširao i uspevao da ga malo ohladi, da bi mali posle nekoliko sati ponovo dobio visoku temperaturu i proliv. Kad je donja usna počela da mu plavi, hitno smo ga odveli u Dom zdravlja Borča kod njegove lekarke – kaže dečakova baka.
Dr Olivera Todorović, načelnik pedijatrije u tom domu zdravlja, čim je videla dečaka, shvatila je koliko je njegovo stanje ozbiljno.
– Dete je izgledalo veoma loše kad ga je otac uneo. Bila je pauza, ali smo svi odmah skočili, dali mu kiseonik, infuziju i hitno sam napisala uput za Institut za majku i dete – kaže dr Todorović i dodaje da je dečak prema njenim saznanjima prethodno lečen jakim antibiotikom „hemomicinom“ i „brufenom“.
Malom I. K. je po prijemu u Institut urađen niz analiza, a prema rečima njegove bake, lekari su sumnjali na epilepsiju, meningitis, fras. Na kraju je ustanovljeno da dečaka lomi virusni encefalitis, zbog kojeg je iste večeri kad je primljen u bolnicu pao u duboku komu iz koje se još nije probudio.
– Tog popodneva kad je primljen, počela je da mu se zateže donja usna i da mu se grči ruka. U devet uveče je imao drugi udar i više se nije budio – očajna je baka, koja svakog dana moli boga da njenom unuku da snagu da joj se vrati. Mališanu su, kako smo saznali u međuvremenu, otkazali bubrezi, pa je priključen na dijalizu, a moždana funkcija je smanjena.
I petogodišnja sestra malog I. K. javila se sutradan lekaru sa povišenom temperaturom, ali, srećom, nije bilo ništa ozbiljno.
Pedijatar iz privatne ordinacije, koji je prvi pregledao mališana, nije mogao da govori za medije jer je, prema tvrdnji gospođe koja se predstavila kao njegova supruga, na odmoru van Beograda, gde nema nikakav telefon.
Dragutin Tričković, direktor Instituta za majku i dete u kojem je mali I. K. sad smešten, nije želeo da govori o ovom slučaju, uz obrazloženje da ne želi da narušava privatnost porodice i priča o tuđoj patnji.
Prepoznajte meningitis i encefalitis
Dr Olivera Todorović kaže da su bakterijski meningitis, od kojeg je umrla Natalija Tešić, i virusni encefalitis, koji muči malog I. K., bolesti sa vrlo sličnim simptomima. Meningitis napada moždanu koru, a encefalitis mozak direktno i zato je za nijansu opasniji. Na oba oboljenja ukazuju:
– visoka temperatura
– retka stolica
– proliv
– povraćanje
– otežano disanje i gutanje
– dehidriranost
– slab apetit
– pospanost
– oslabljena komunikacija
Komentari (0)