Nova lista lekova koji se izdaju o trošku osiguranja primenjuje se od srede. Na izmenjenoj listi nema bitno novih lekova, a najznačajnija novina je da je za neke lekove ukinuto procentualno učešće u ceni leka, za koje su pacijenti prošle godine izdvojili više od 470.000.000 dinara.
Iako je Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje usvojio novu listu još sredinom decembra prošle godine, čekalo se da ona dobije saglasnost Vlade Srbije. Nova lista lekova objavljena je u „Službenom glasniku" od 10. februara.
Lekove koji su do sada bili na A1 listi, za koje su pacijenti plaćali procentualnu participaciju do 75 odsto-antipsihotike „rispolept" i „leponeks", zatim „lamiktal" za terapiju epilepsije, „lipanor" protiv masnoća u krvi, „glukofaž" za dijabetičare, „rolaltrol" za lečenje osteoporoze i „dilatrend" za terapiju srčane slabosti pacijenti od srede dobijaju u potpunosti o trošku osiguranja. Samo uz obaveznu participaciju od 40 dinara.
Više se ne doplaćuju ni anksiolitici „bensedin", „sedabenz", „lorazepam", „dijazepam", „ksalol", kao ni „levotiroksin" za lečenje štitne žlezde.
Za neke lekove sa liste A1, koji nisu prešli na listu A, smanjena je procentualna participacija. Učešće za „imigran", lek protiv migrene, smanjeno je sa 50 na 25 odsto, antipsihotik „sertralin" pacijenti će sada participirati sa 10 odsto, umesto sa 25 kao do sada.
Učešće za „mirapedžin" i „rekip" za lečenje Parkinsonove bolesti smanjeno je sa 50 na 30 odsto. Na listu lekova „ubačene" su singular tablete za žvakanje od četiri miligrama za decu od dve do šest godina za lečenje astme, koje su roditelji do sada morali da kupuju.
U RZZO kažu da ovim izmenama liste lekovi postaju pacijentima dostupniji nego do sada.
Skinuti sa liste
Od 31. marta sa pozitivne liste biće skinuti antiseptik povidon jod, „ranitidin" za terapiju bolesti želuca, „flukonazol" protiv gljivičnih infekcija i „aciklovir" protiv herpesa. Njima ističe registracija na našem tržištu. Od 31. maja dodatno će biti skinuti sa liste „loseprezol", „omezol", „omer", „glukotrol", „konkor", citostatik „anandron", „lotar" i još neki lekovi.
U RZZO nam je rečeno da se oni skidaju sa liste, jer se proizvođači nisu uskladili sa kriterijumima za stavljanje leka na listu, a do 31. maja će se izdavati o trošku osiguranja jer ima zaliha.
Komentari (0)