Osim agresivnošću, deca se i histerisanjem trude da postignu određeni cilj. Tada najčešće plaču, razbacuju i kidaju igračke ili nekontrolisano vrište. U ovakvoj situaciji najbolje bi bilo da dete utešite zagrljajem.
Ipak pogrešno je priuštiti mu ono što je tim ponašanjem pokušalo da postigne. Ako to uradite, dete će pretpostaviti da je histerija pozitivna, pa će takve ispade redovno ponavljati, tvrde psiholozi.
Ipak, treba i pažljivo proceniti, šta je i zašto izazvalo takvu reakciju deteta. Ako je reč o hirovitoj želji za, na primer igračkom koju smatrate nepotrebnom, budite istrajni u svojoj odluci. Dete će prestati s ispadima samo ako uvidi da njima ništa ne postiže.
Ako se ipak radi o histeriji zbog odvajanja od roditelja (ostanak u vrtiću, odlazak jednog roditelja na put), obavezno razgovarajte s detetom nakon što se smiri. Na staložen i strpljiv način mu objasnite zašto tako mora biti i da nije lepo da se ponaša neprimerno.
Saveti za roditelje
Jedna od delotvornih metoda protiv agresije, histerije i depresije kod dece je da ih učite da će neke od željenih stvari dobiti kao nagradu za dobro ponašanje, kaže pshijatar Elizabeta Radnonik.
Dete će prestati sa bacanjem na tlo, vrištanjem i plakanjem kad shvati da time ništa ne postiže. Ako roditelj odluči da neće popustiti detetu, važno je da u toj odluci istraje. Histerično ponašanje će se ponoviti dva do tri puta, dok dete ne uvidi da njime ništa ne postiže.
Najvažnije je razumevanje i objašnjavanje. Svaku odluku treba objasniti, a ne dovesti dete pred gotov čin. Objasnite detetu da ne mora uvek da ima sve što imaju druga deca jer se razlikuje od njih. To je i idealan trenutak da pohvalite veštine koje njemu leže.
Komentari (0)