”Mama, nemate dovoljno mleka, dete vam je gladno” rečenica je koju majke neretko čuju još u porodilištu, neposredno pre uključivanja adaptiranog mleka. Ono što mama u tom trenutku čuje je – nisam dobra mama, ne znam da nahranim svoje dete, nisam uspela… Upravo je to trenutak kada počnu problemi. Dojenje je samo po sebi izazov i zato je svakoj majci neophodna podrška i to od samog početka.
Foto: Freepik
Prvi podoj je od velike važnosti
Za bebu, kada se rodi, dojenje je nastavak telesne povezanosti sa majkom. Prvi podoj bebi govori da je sve u najboljem redu i da je svet u koji je došla, za nju siguran i bezbedan. Takođe, prvi podoj uz kontakt ”koža na kožu” pomaže i mami i bebi da se oporave od porođaja, da se povežu u tom prvom ključnom trenutku, a za bebu prvo mleko je prva i najvažnija vakcina koja će bebu da zaštiti i izgradi joj potreban imunitet. Kontakt ”koža na kožu” i prvi podoj odmah nakon porođaja su od velike važnosti, a u našim porodilištima dešavaju se skoro pa nikad.
Rezultati našeg istraživanja – Kako hranimo naše bebe, ukazuje na to da čak i kada se beba stavi majci na grudi, kontakt traje svega pet minuta, a kontakt ”koža na kožu” u trajanju od sat vremena ili duže, sprovodi se u svega oko 6% slučajeva.
Prvi podoj nakon porođaja ostvaruje se u najvećem broju slučajeva tek 24 sata nakon porođaja što u velikoj meri otežava početak dojenja.
Foto: Freepik
Nemam dovoljno mleka – najčešći razlog za odustajanje od dojenja
Kako nas još u porodilištu upoznaju sa tim da je moguće nemati dovoljno mleka, tako ta zabluda i nepoverenje u sebe i sopstveno telo nastavi da nas prati i nakon porođaja. Mame su u našem istraživanju u najvećem broju slučajeva navele da su odustale od dojenje zbog nedostatka mleka.
Takođe, mame navode da su izazovi bili i umor, nespavanje, uvučene bradavice, odbijanje dojke od strane bebe, ragade… ali i pregršt različitih saveta koji nisu uvek podržavajući.
”Nisam shvatala da tek rođena beba mora stalno na sisu, nego su me ubeđiivali da mi se budi stalno jer nemam mleka. Govorili su mi da beba ne spava 3 sata jer se ne najede i nije mi mleko kvalitetno. I tako pređem na AD. Da mi je bar neko tad rekao da ga češće dojim, ne može se dijete najest toliko da spava 3 sata 😢”
Mame nisu krive!
Veoma je važno pružiti podršku svakoj mami. Pomoći onoj mami koja želi da doji, a skoro svaka majka to želi. Mame od dojenja odustanu usled nedovoljno podrške, posebno na samom početku, zatim zbog zabluda i pogrešnih uverenja o dojenju ali i zbog pogrešnih poruka zbog kojih se mame osećaju loše.
”Trista i jedan savet, a nijedan nije bio od pomoći… Živci od čelika i još jača volja su jedini način da se prevaziđu svi izazovi, a napretek ih je. Toliko priče o dojenju i podršci, a nema je nigde kada se žena porodi. Posle su žene krive što je dete na dohrani”
Svaka mama je svom detetu najbolja mama na svetu i samo ako joj dovoljno glasno to kažemo, pomoćićemo i njoj i bebi da prevladaju najveće izazve ne samo dojenja već i svih izazova koje donosi prva godina zajedničkog života i odrastanja.
Mama, uživaj u svom odrastanju, mazi se sa svojom bebom, slušaj bebu uvek i više od svih drugih saveta i veruj u sebe i svoje telo – možeš ti to!
VEBINAR – DOJENJE BEZ BARIJERA
Pozivamo vam na vebinar u organizaciji UNICEF škole roditeljstva koji će se održati 31. marta 2022.godine sa početkom u 18h.
Na sledećem linku za registraciju možete da prijavite svoje učešće na vebinaru, ali i da postavite pitanja na koja biste voleli da dobijete odgovore tokom vebinara.
Vebinar otvara dijalog o praktičnim aspektima podrške dojenju i najčešćim izazovima, a možete ga pratiti na YouTube kanalu UNICEF Srbija.
Komentari (0)