Ustavni sud Italije presudio je da je automatsko dodeljivanje očevog prezimena deci neligitimno, da ubuduće novorođene bebe treba da nose prezimena oba roditelja.
U obrazloženju se navodi da roditelji treba da se izjasne o prezimenu svog deteta jer „ono predstavlja osnovni element ličnog identiteta”. Ubuduće, dete će dobijati prezimena oba roditelja, uz zajednički dogovor o redosledu prezimena, saopštio je Ustavni sud.
Foto: Freepik
Ipak, dete može da nosi i samo jedno prezime, ako se tako dogovore roditelji. To bi omogućilo da prvi put u istoriji deca dobijaju prezimena svojih majki jer, standardno, Italijanke prilikom venčavanja zadržavaju svoja prezimena, pa je tipičan slučaj da se majka i dete različito prezivaju.
Na ovaj način bi Italija usvojila praksu kakva je, recimo, na snazi u Meksiku, gde se prezimena dece često sastoje i od očevih i od majčinih.
Novo pravilo se odnosi i na bračnu i na vanbračnu decu, kao i na usvojenu decu.
Presuda Ustavnog suda došla je nakon slučaja petočlane porodice. Naime, dvoje dece imalo je samo majčino prezime, pošto ih je otac tek naknadno pravno priznao. Roditelji su, zatim, svom novorođenom detetu želeli da isto daju majčino prezime, kako bi sva deca bila usklađena, ali je taj njihov zahtev odbijen. Od tog trenutka krenula je njihova pravna borba.
Nakon što je Ustavni sud proglasio da je automatsko dodeljivanje očevog prezimena neligitimno, advokat porodice je naveo da je to „značajna presuda koja priznaje da je u najboljem interesu deteta da njegovo prezime bude stvar dogovora njegovih roditelja, a ne da taj čin bude nametnut po zastarelom modelu patrijarhalne porodice”.
I italijanska ministarska za porodicu izjavila je da je njena vlada podržala odluku suda, jer je to „još jedan fundamentalni korak u postizanju jednakih prava muškaraca i žena”.
Italijansko zakonodavstvo sada ima zadatak da donese zakone koji će precizirati kako će se odluka Ustavnog suda dalje sprovoditi.
Italija je, prema poslednjem indeksu Evrospkog instituta za rodnu ravnopravnost, jedna od najniže rangiranih zapadnoevropskih država, kada je u pitanju rodna ravnopravnost. Taj indeks je ispod proseka Evropske unije, piše The Washington Post.
Komentari (0)