Procenjuje se da u Srbiji ima oko 230.000 roditelja korisnika dečjeg dodatka, za oko 400.000 mališana koji svakog meseca dobijaju ovu vrstu podrške.
Visina dodatka iznosi 1.707 dinara, dok samohrane majke ili očevi, roditelji mališana ometenih u razvoju i dece koja nisu smeštena u stacionarnim ustanovama imaju pravo na uvećan iznos od 30 odsto, odnosno 2.220 dinara.
Načelnik odeljenja u Ministarstvu rada i socijalne politike Peđa Petrović podseća da se ovaj iznos menja na svakih šest meseci i usklađuje se u aprilu i oktobru, a da pravo na dečji dodatak imaju samo porodice koje ostvaruju cenzus.
Cenzus za septembar iznosi od 5.405 dinara po članu domaćinstva, odnosno 6.486 dinara za samohrane roditelje. Za one koji se bave samo poljoprivredom cenzus je 5,49 dinara po hektaru obradive zemlje, odnosno 6,58 dinara po hektaru za samohrane roditelje, a za one koji su zaposleni i u nekoj drugoj firmi je 2,35 dinara odnosno 2,82 – kaže Petrović.
Iako iznos dečjeg dodatka jedva pokriva troškove užine mališana, među roditeljima vlada mnogo veće nezadovoljstvo zbog procedure za ostvarenje prava.
Potrebno je, naime, prikupiti minimum desetak uverenja i potvrda, među kojima i fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svako dete u porodici, uverenja o državljanstvu za roditelja koji podnosi zahtev, lične karte odraslih članova domaćinstva, overene zdravstvene knjižice roditelja, ali i potvrde o prihodima u prethodna tri meseca za sve članove domaćinstva, potvrde o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove domaćinstva, dokaze o nezaposlenosti (ako je jedan od roditelja nezaposlen), fotokopiju kartice tekućeg računa, dok je za školarce neophodna i potvrda o školovanju.
Po potrebi, radi dokazivanja posebnog statusa prilažu se i akti o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju, akt o produženju roditeljskog prava, dokazi na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja, kao i dokazi o starateljstvu i hraniteljstvu.
Komentari (0)