Povećanje proizvodnje hormona u trudnoći dovodi i do promena u mozgu, pokazalo je najnovije istraživanje. Ključnu ulogu u pokretanju ovih promena u mozgu ima povećanje estrogena i progesterona.
Kako se mozak menja u trudnoći?
Svi smo čuli za izraz “mameći mozak”, ali najnovija studija američkih naučnika pokazala da trudnoća zaista utiče na mozak. Na koji način?
Prema studiji o neuroanatomskim promenama tokom trudnoće, kada se u telu žene poveća količina hormona estrogena i progesterona, događaju se i promene u mozgu. Te promene se odnose na smanjenje volumena sive moždane mase i poboljšanje povezanosti u beloj moždanoj masi. Pri tom, siva moždana masa je deo mozga gde se odvijaju složeni procesi kao što su ramišljanje, pamćenje i emocije, dok bela moždana masa obavija nervna vlakna, produžetke nervnih ćelija, koje su važne za povezivanje različitih delova mozga.
U ovom istraživanju, naučnici su se fokusirali na jednu zdravu ženu koja je bila trudna prvi put. Istraživanje je trajalo od tri nedelje pre začeća, sve do 2 godine nakon porođaja. Magnetna rezonanca mozga učesnice u istraživanju bila je ključna metoda koju su naučnici koristili.
Šta utiče na promene u mozgu u trudnoći?
Tokom približno 40-nedeljnog perioda gestacije, majčino telo prolazi kroz duboke fiziološke adaptacije kako bi podržalo razvoj fetusa, uključujući povećanje zapremine plazme, brzinu metabolizma, potrošnju kiseonika i regulaciju imuniteta, navodi se u ovoj studiji.
— Ove brze adaptacije se iniciraju povećanjem proizvodnje hormona od 100 do 1000 puta, uključujući estrogen i progesteron. Ovi neuromodulatorni hormoni takođe pokreću značajnu reorganizaciju centralnog nervnog sistema. Dokazi iz životinjskih modela i studija na ljudima se približavaju trudnoći kao periodu izuzetne neuroplastičnosti — navodi se u istraživanju.
Ove ćelijske promene su izražene u moždanim krugovima koji promovišu ponašanje majke, istakli su američki naučnici.
Ipak, važno je napomenuti da je ovo istraživanje sprovedeno na jednoj ženi, te su potrebna dodatna istraživanja na većem uzorku kako bi se potvrdili ovi rezultati i steklo potpunije razumevanje ovih promjena.
Komentari (0)