Zaposleni ima pravo na minimum 20 radnih dana godišnjeg odmora u toku godine, ali postoje pravila na osnovu kojih on može da se koristi.
Godišnji odmor svakako morate koristiti u dogovoru sa poslodavcem, ali znajte da bi jedan deo odmora trebalo da se koristi kao dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine. Ostatak odmora se koristi u dogovoru, ali ne nakon 30.juna naredne godine.
Foto: Freepik
Dakle, ukoliko još uvek niste iskoristili stari godišnji odmor požurite sa dogovaranjem jer se 30.jun bliži.
Može li odmor da propadne?
Ukoliko niste iskoristili svoj godišnji u predviđenom roku on će nažalost propasti. Godišnji odmor je plaćeno odsustvo sa posla koje je predviđeno zakonom i ne može se zameniti za novčanu naknadu ili vam to pravo on može oduzeti. Jedina opcija kada godišnji može biti isplaćen jeste nakon prestanka radnog odnosa kada poslodavac isplaćuje preostali broj dana.
Pročitajte još
Porodiljsko odsustvo i pravo na godišnji odmor
Ukoliko se zaposlenom ne obezbedi pravo na korišćenje godišnjeg poslodavac može biti biti prekršajno odgovoran.
Porodiljama ne propada samo prvi deo godišnjeg
Izuzetak od pravila u vezi sa poništavanjm neiskorišćenog godišnjeg odmora odnosi se isključivo ako je zaposlena bila na porodiljskom odsustvu, odsustvu sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta. Njoj u tom slučaju prvi deo odmora za kalendarsku godinu neće propasti i ona ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine.
Ipak ukoliko i tada ne iskoristi svoj odmor on će biti poništen. Dakle, ako ste se porodile u 2022. , a na posao se vraćate ovog maja vi ćete nakon porodiljskog i nege deteta imati pravo da iskoristiti svoj godišnji sve do 30. juna ove godine.
Komentari (0)