Strah da neće prepoznati kontrakcije, neizvesnost da li će u porodilištu dobiti epidural, loša iskustva prijateljica ” razlozi su zbog kojih neke trudnice sa zebnjom ulaze u deveti mesec blagoslovenog stanja. Pozitivna iskustva, razgovor s babicama i mamama koje su već prošle kroz to može biti od pomoći, baš kao i podrška dule.
Od 21. do 27. marta obeležena je Svetska nedelja dula ” žena koje su emotivna, fizička i informativna podrška mamama na porođaju i u prvim satima posle porođaja.
Foto: Freepik
Izrada porođajnog plana
Ana Stojanović iz „Dula Srbije” navodi da se dula upoznaje sa trudnicom pre porođaja, kako bi saznala od nje šta joj je potrebno, na koji način želi da rodi svoju bebu, kakve intervencije su za nju poželjne, šta ne bi želela uopšte, šta ako nešto ne krene po prvobitnom planu.
Na pitanje da li je to neka vrsta psihofizičke pripreme, dula odgovara da je pre reč o izradi porođajnog plana, odnosno formulisanju porođajnih želja.
Dula pomaže i oko dojenja
Ana Stojanović kaže da su sa mamama tokom porođaja i prvih sati nakon porođaja, odnosno „zlatnog sata” s bebom, jer joj pomažu oko inicijacije dojenja.
” U zavisnosti od našeg plana za posle porođaja, vidimo se sa ženom najmanje jednom, kako bismo sa njom pričale o porođaju, kako bi se to iskustvo integrisalo sa osobom koja je bila tu prisutna ” rekla je Ana Stojanović, dodajući da postoje i postpartum dule koje brinu o mami i njenim potrebama nakon porođaja.
Dule su nemedicinska podrška
Važno je istaći da su dule nemedicinska podrška i da ne mogu zameniti babicu prilikom porođaja.
” Znamo jako puno o samom porođaju, fiziološkom toku, raznim tehnikama za olakšavanje, ali mi ne radimo nikakve intervencije, vaginalne preglede, merenje bebinih tonova i slično. Nije nam potrebno medicinsko predznanje, jer smo mi emotivna podrška ” ističe Stojanovićeva.
Šezdesetih godina porasla potreba za dulama
Potreba za dulama nastala je šezdesetih godina prošlog veka u Sjedinjenim Državama. Tada je sve više žena biralo prirodan porođaj, u kućnim uslovima i tražile su podršku osobe koja ima praktično znanje o porođaju.
To je, zapravo, i uloga koju su nekada imale babice, koje su u današnjim porodilištima mnogo više medicinska podrška, a mnogo manje emotivna i duhovna.
Foto: Freepik
Kako se postaje dula
Dula se postaje tako što se završi licencirana obuka za dule na kojima se uči način komunikacije, način slušanja ženinih potreba, uči se o fiziološkom porođaju i tehnikama za olakšavanje, različitim scenarijima porođaja.
” Dule su te koje veruju u žensku moć i snagu ženskog tela da rodi svoju bebu i to je nekada ženama na porođaju jako potrebno ” istakla je Ana Stojanović.
Obuku u „Dulama Srbije” završilo je stotinak žena, ali se ne bave sve duliranjem.
” Neke su završile obuku samo radi lične pripreme za porođaj ili radoznalosti, neke nemaju mogućnost da se bave tim poslom jer rade još poslova koji im onemogućavaju da budu 20 sati na nekom porođaju, a neke rade aktivno uz posao koji imaju ” pojasnila je Stojanovićeva.
Usluge dule se naplaćuju i cena zavisi od stepena njene obučenosti.
Podrška i za partnere
U nekim porodilištima tokom porođaja je dozvoljena pratnja jedne osobe, koju trudnica izabere, mada ni to tokom pandemije nije dozvoljeno u državnim ustanovama.
” Čekamo trenutak kada će biti normalno da porođaju prisustvuju i partner i dula, jer oboje mogu da doprinesu ženi da ne mora da bira između oca svog deteta i pomoći koju bi mogla da dobije od dule ” kaže Ana Stojanović.
Ističe da dule predstavljaju podršku i za partnere ” da na najbolji način podrže svoju ženu, da učestvuju u porođaju onoliko koliko mogu i da zadrže opuštenost i mir.
” To je ženi na porođaju jako potrebno od svih ” napominje dula Ana Stojanović.
Izvor: rts.rs
Komentari (0)