Trudnića nije kijavica, pa da je dobijete od koleginice na poslu. Ipak, jedno novo naučno istraživanje pokazalo je da postoji veća verovatnoća da ostanete trudne, ukoliko radite sa koleginicama koje već jesu u drugom stanju. Što bi se reklo – s kim si, takav si.
Istraživači sa Univerziteta u Kelnu pokazali su da ako vaša rođaka ili koleginica rodi dete, to zaista može da izazove lančanu reakciju.
Kako koleginica utiče na šanse da dobijete bebu?
Kako koleginica ili rođaka koja je upravo postala mama može da poveća vašu šansu za začeće?
Istraživači su utvrdili da se to zaista može desiti. Kada koleginica postane mama, šanse za trudnoću se povećavaju.
I ne samo to, već se ta šansa prenosi dalje u koncentričnim krugovima. Ako je osoba pogođena željom da ima dete nakon porođaja koleginice, ona to može da da proširi na svoje rođake, koje dalje utiču na svoje koleginice.
Nasuprot tome, ljudi u reproduktivnom dobu koji retko doživljavaju rođenje među svojom braćom, sestrama i kolegama imaju manje šanse da imaju decu, kažu istraživači.
Kako istraživači objašnjavaju ovu pojavu?
Premda istraživači nisu utvrdili kakvi mehanizmi stoje iza ove pojave, ukazali su da je njen uzrok u socijalnom učenju.
Socijalno učenje se odnosi na proces učenja putem posmatranja, imitiranja i modeliranja ponašanja, stavova i emocionalnih reakcija drugih.
Ovakav način učenja može se odvijati u različitim okruženjima, uključujući lični kontakt, putem društvenih mreža ili u onlajn zajednicama. Teorija socijalnog učenja, koju je razvio Albert Bandura, naglašava važnost socijalnih interakcija u procesu učenja i sugeriše da pojedinci mogu naučiti nove obrasce ponašanja i sticati nova znanja jednostavno posmatrajući druge.
Sestra i ja smo zatrudnele u par meseci razmaka. Mislim da ovo ima smisla.
I KOD MEEEEENEEEEEE 🙂 🙂 🙂
Mislim da opvo nije istina. Nema mi logike.
A zašto?