Prvi talas novog gripa uveliko je na zalasku, ali već za sedam dana možemo očekivati sledeći koji bi mogao da potraje do Nove godine, procenjuju epidemiolozi. Broj obolelih u Srbiji smanjuje se na dnevnom nivou, ali je grip juče uzeo još jedan život čime se broj umrlih od početka epidemije povećao na 17. Dr Branislav Tiodorović iz radne grupe za borbu protiv pandemije konstatuje da to nije malo, ali da je broj na nivou sezonskog gripa kada se uporedi stopa oboljevanja i smrtnosti.
U Srbiji je do sada potvrđeno 316 slučajeva novog gripa A H1N1, a registrovano je 17 smrtnih ishoda, dok je u Republici Srpskoj broj zvanično obolelih 173.
Radna grupa Izvršnog veća Vojvodine za praćenje pandemije gripa saopštila je da je u pokrajini juče registrovan drugi smrtni ishod od virusa A H1N1, a u pitanju je žena stara 48 godina iz Kikinde. Kako se navodi, pacijentkinja je bila hronični kardiološki bolesnik i preminula je dok je u teškom zdravstvenom stanju primana u bolnicu u Kikindi.
Dr Tiodorović potvrđuje da su svi pacijenti koji su preminuli imali još neko oboljenje koje se gripom dodatno iskomplikovalo.
– Najviše je bilo dijabetičara, gojaznih, imali su i plućne opstrukcije i kardiovaskularne probleme. Talas koji prolazi je ipak blag, a do Nove godine biće još jedan. U januaru će uslediti još jedan, da bi udarni počeo u februaru – kaže dr Tiodorović.
Za sada je najvažnije da isporuka vakcina od kompanije „Novartis“ stigne do kraja novembra, i da vakcinacija počne najkasnije polovinom decembra.
– Mislim da javnost treba da zna da vakcina pre upotrebe mora biti atestirana u našoj Agenciji za lekove. Postupak bi mogao da se skrati za sedam-osam dana jer Novartisova vakcina ima ateste evropske agencije, švajcarske agencije i nekih nacionalnih evropskih agencija. Mi u svakom slučaju, moramo da proverimo njen sastav i da li je bezbedna i efikasna – objašnjava doktor.
Tako je Francuska vakcinu prvo registrovala i proverila u svojoj nacionalnoj agenciji, pa je tek onda registrovala u EU.
Ako krajem novembra Srbiji bude isporučeno oko 700.000 doza, prvo će biti vakcinisani svi hronični bolesnici, trudnice, mala deca do dve godine starosti, a ako bude dovoljno i do četiri godine. Takođe, i zaposleni u zdravstvenim ustanovama i oni koji rade na bitnim pozicijama u javnom transportu, snabdevanju lekova, hrane, vode, struje, telekomunikacijama i informacionom sistemu.
Dr Tiodorović kaže da su proizvođači vakcina pod velikim pritiskom zemalja koje još nemaju cepiva. To važi za sve zemlje u našem regionu sem Slovenije i Mađarske, koja ima svoju vakcinu.
Beba u stomaku zaštićena
Dokazano je da beba u majčinom stomaku ne može da se zarazi ako ona tokom trudnoće oboli od gripa. Zaraza je moguća tek posle porođaja. Ovo je potvrio i slučaj iz Niša. Majka je obolela od virusa AH1N1, a beba je na žalost preminula zbog komplikacija prilikom porođaja.
Treba znati
-oboleli na kućnom lečenju bi trebalo da nosi masku i da se izoluje od ukućana
-ishranu treba tokom epidemije maksimalno poboljšati i dodatno unositi vitamine
-što više vremena provoditi na otvorenom a prostorije redovno provetravati
-pored svakodnevne higijene i dezinfekcije ruku voditi računa i o čistoći tela
-izbegavati masovna okupljanja, a u većim gradovima manje koristiti javni prevoz
-decu ne treba izolovati, ali pri pojavi visoke temperature odmah ih odvesti kod lekara
SZO: Vakcina nije uzrok nijedne smrti
Nekolicina ljudi je umrla posle vakcinacije protiv novog gripa, ali istraga je pokazala da uzrok smrti nije bila vakcina, saopštila je u četvrtak Svetzska zdravstvena organizacija. „Nikakvo novo bezbednosno pitanje nije se pojavilo u dosadašnjim izveštajima… Izveštaji potvrđuju da je vakcina protiv pandemijskog gripa bezbedna u istoj meri kao i vakcina protiv sezonskog gripa“, izjavila je na konferenciji za novinare u Ženevi Mari-Pol Kini, predstavnica SZO specijalizovana za vakcine. Ona je rekla da su vlasti saopštile da je protiv novog gripa dosad vakcinisano 65 miliona ljudi.
Komentari (0)