Poslednjih nekoliko slučajeva novog gripa na početku drugog talasa epidemije potvrdilo je stav stručnjaka da trudnice spadaju u rizičnu grupu. S obzirom na to da im je imunitet slabiji i osetljiviji nego kod drugih ljudi, bilo koja vrsta gripa kod njih može veoma brzo da se iskomplikuje i dovede do upale pluća, bronhitisa, pa i pobačaja. Bolest treba ozbiljno shvatiti i obavezno se posavetovati sa lekarom.
Statistika pokazuje da je u SAD na bolničkom lečenju bilo četiri puta više žena u drugom stanju nego ostalih građana. Danijela Stanković iz Vladičinog Hana umrla je nakon carskog reza u noći između 4. i 5. decembra, a od novog gripa lečena je od 22. novembra. Još jedna porodilja obolela od novog gripa koja je smeštena u GAK u Višegradskoj Kliničkog centra Srbije, u teškom je stanju. Njoj je pre deset dana urađen carski rez, ali lekari se i dalje bore za njen život. I jedna trudnica iz Vranja (29) još je na respiratoru na intenzivnoj nezi Klinike za zarazne bolesti u Nišu.
Dr Branislav Tiodorović, član Radne grupe za pandemiju, kaže da je trudnica iz Vranja odbila da prima lek „tamiflu“.
– Antivirusni lek su joj predložili lekari iz Vranja, ali ona nije htela da ga primi. To je učinila i u Nišu, čak je i potpisala da zbog deteta to ne želi. Inače, toj ženi je to treća trudnoća – istakao je dr Tiodorović.
Dr Aleksandar Ljubić, direktor GAK u Višegradskoj u Beogradu, kaže da sve trudnice ukoliko obole od novog gripa treba da budu hospitalizovane zbog mogućih komplikacija. Svetski izveštaji o pandemiji, fokusirani na smrtne ishode među trudnicama obolelim od gripa, ne navode da je većina trudnica bila zdrava pre infekcije virusom A H1N1, što dodatno zabrinjava lekare i istraživače.
– To ne znači da će sve trudnice koje obole od novog gripa imati ozbiljne komplikacije. Naprotiv, većina njih će imati blage simptome bolesti, ali i dalje su sa povećanim rizikom od ozbiljnog oboljenja, većim nego što se to očekivalo – objašnjava dr Ljubić.
Međutim, treba znati da tokom sezone gripa trudnice, posebno u trećem trimestru, češće budu hospitalizovane zbog komplikacija na plućima i srcu. Tokom pandemije gripa 1918. godine, trudnice su takođe u trećem trimestru bile posebno podložne infekciji. Tokom pandemije 1957. godine trudnice su činile polovinu smrtnih slučajeva u SAD. Tokom ranijih pandemija gripa češće se javljao spontani pobačaj. U aktuelnoj pandemiji još je rano pričati o ishodu za plod, ali se pokazalo da postoji rizik od prevremenog porođaja.
Tokom trudnoće ženin imunitet je slabiji i organizam postaje osetljiviji na neka virusna oboljenja, na primer – grip.
– Kod svake trudnice čim se potvrdi da ima virus gripa mora odmah da se u terapiju uključi „tamiflu“ iako nije dokazano kako utiče na plod. Stav je da sa pojavom simptoma bolesti treba startovati sa agresivnom terapijom. Trudnica koja posumnja da ima simptome gripa treba odmah da se javi lekaru i ne sme da koristi lekove bez znanja i kontrole svog ginekologa – kaže dr Ljubić.
Trudnice treba da budu u grupi koja prva prima vakcinu.
– Vakcina koju je Srbija kupila je sa adjuvansom. Međutim, država se trudi da za trudnice nabavi vakcinu bez adjuvansa, jer je to preporuka – ističe dr Ljubić.
Inače, kompanija „Jugohemija“, distributer „Novartistove“ vakcine u Srbiji, saopštila je juče da je ušla u proceduru uvoza preostalog kontingenta vakcina predviđenih ugovorom. Vakcinacija bi, po rečima ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, trebalo da počne do 19. decembra.
Trudnice treba da znaju
-izbegavati javna mesta
-izbegavati kontakt sa obolelima
-redovna higijena
-dijetetski režim ishrane
-poželjna upotreba zaštitne maske
-po pojavi simptoma, odmah se javiti lekaru
-ne uzimati lekove bez znanja lekara
Preminula prevremeno rođena beba
Prema jučerašnjim podacima, u Srbiji je potvrđeno 426 slučajeva obolevanja od novog gripa. Na bolničkom lečenju nalazi se 575 osoba, od kojih je 21 na respiratoru. Registrovan je 31 smrtni ishod od ove vrste gripa. Poslednja dva smrtna ishoda registrovana su nedelju, kod pacijenta sa hroničnim metaboličkim oboljenjem iz Kragujevca i kod odojčeta sa imunodeficijencijom iz Aranđelovca koje je lečeno u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Beogradu. Međutim, umrla je i prevremeno rođena beba, čija je majka zaražena gripom takođe preminula posle carskog reza. Beba je bila u inkubatoru u Institutu za neonatalogiju u Beogradu.
Nemci prodaju vakcinu
Nemačka planira da zbog slabe tražnje za vakcinom protiv novog gripa inostranstvu proda više od dva miliona doza, izjavio je juče nemački ministar zdravlja Filip Rozler. Prema njegovim rečima, samo pet odsto stanovnika je vakcinisano i u toku je provera sa ostalim zemljama da li im je potrebna vakcina, dok je Ukrajina već pokazala zainteresovanost.
Komentari (0)