Širom društvenih mreža pokrenula se priča o poštovanju privatnosti osoba koje koriste usluge kurirskih službi. U momentu dostave kurir ima vaše ime, prezime, broj telefona, a naravno i zna gde živite te se posebno ugroženo mogu osećati ženske osobe ukoliko kurir zloupotrebi svoj položaj.
Foto: Freepik
Od muvanja do kršenja zakona
Priču o zloupotrebi podataka pokrenuo je tvit u okviru kog se vidi da je dostavljač Wolta dan nakon dostave pokušao putem SMS-a da kontaktira devojku kojoj je doneo hranu. Na njegovu poruku „Ej, kakva je hrana bila juče? Wolt dostavljač”, odgovora nije bilo, a kurira je nakon poruke devojka prijavila i on je dobio otkaz.
Polemika koja je nastala povodom ovog tvita prošrila se po društvenim mrežama kao vatrena stihija – da li je dostavljač zloupotrebio svoj položaj ili je devojka preterano reagovala? U konkretnom slučaju dileme nema, koliko god nevino izgledala poruka dostavljača,
Zakon zaštiti podataka o ličnosti je prekršen. Naime, u okviru ovog zakona jasno je naznačeno da se podaci koje date kompaniji smeju obrađivati samo po osnovu zbog kog ste podatke kompaniji na prvom mestu i dalje. Dakle, ako poručujete hranu dostavljač kao deo te kompanije ne sme vas zvati niti slati poruke. Kršenjem ovog zakona može uslediti novčana kazna od 50.000 do 2.000.000 dinara, a kompanija je u ovom konkretnom slučaju reagovala zaštitivši prava svojih klijenata.
Foto: PrintScreen Twitter
Iz kompanije Wolt rekli su da je dostavljačima omogućeno kontaktiranje korisnika samo u trenutku dostave, kao i da oni ni pod kojim okolnostima ne smeju da otkrivaju, koriste ili zloupotrebljavaju informacije u vezi sa isporukama, porudžbinama ili korisnicima.
Da je bio kao Bred Pit sigurno se ne bi žalila
Iako na prvi pogled ova situacija mnogima može delovati bezazleno, uz malo analiziranja brzo se može doći do zaključka da je muvanje devojke zloupotrebom podataka firme u kojoj radite potpuno neprihvatljivo. Ipak, neki korisnici društvenih mreža ne misle tako.
Od „
ne deluje mi da je momak uradio išta loše” do
„mogla je da ignoriše, a ne da dečko dobije otkaz” bila su nek od opravdanja za postupak ovog dostavljača. Pojedini korisnici mreža čak su napali devojku da je preterano reagovala, da ne zna da prihvati kompliment, kao i da nije romantična uz komentare
da problema ne bi bio u slučaju da je dostavljač dobro izgledao.
Koliko god dostavljač bio, kako kažu oni koji ga pravdaju, kulturan i pristojan jasno je da zakon kaže drugačije. S druge strane i zdrav razum nam govori da brojeve telefona nepoznatih devojka i žena ne možete krasti iz poslovnih adresara i koristiti ih u privatne svrhe.
Komentari (0)