Zašto je dojenje majčinim mlekom od životne važnosti u vanrednim situacijama?
Nijedna sredina nije imuna na vanredne situacije. One mogu da se dese svuda na svetu. Bez obzira o kojoj se vanrednoj situaciji radi, počev od zemljotresa do konfliktne situacije, od poplava do pandemije gripa, priča je ista – dojenje spasava živote. Iznećemo nekoliko činjenica iz praktičnog iskustva koje prenosi UNICEF kod vanrednih situacija:
Deca su najosetljivija populaciija u vanrednim situacijama – stopa mortaliteta kod dece može da poraste od dva do sedamdeset puta u odnosu na njenu prosečnu vrednost zbog proliva, respiratornih bolesti i malnutricije.
Dojenje u takvim situacijama spasava živote i pruža zaštitu bebama. Čak i u situaciji koja nije vanredna, bebe koje nisu dojene, starosti ispod dva meseca, šest puta su osetljivije onih koje su sisale.
Prednosti koje dojenje može da pruži u vanrednoj situaciji
Novorođenče rođeno u situaciji nesigurne sanitacije sa prljavom vodom, oskudnom hranom i bez skloništa. Ekstremni vremenski uslovi, oskudica u pružanju profesionalne medicinske pomoći i prevremeno rođenje povećavaju rizik još više.
Kontakt koža sa kožom odmah nakon rođenja i započinjenje dojenja unutar prvog sata smanjuje smrtnost putem hranjenja i aktivne zaštite odojčadi i pomaže da se stabilizuje temperatura. Dojenje takođe redukuje rizik od postporođajne hemoragije kod majki.
Tokom vanredne situacije, majke treba da dobiju veliku podršku da nastave da doje ili da ponovo uspostave prekinuto dojenje.
Spremnost za vanredne situacije je od vitalnog značaja. Podrška dojenju u situaciji koja nije vanredna ojačaće kapacitet majke da se izbori i u vanrednoj situaciji.
Izazovi za zaštitu i podršku dojenju u vanrednim situacijama
Medicinski radnici, volonteri i humanitarne organizacije imaju vodič šta je važno u vanrednim situacijama da imaju isplaniranu akciju koju slede. Ali izazov postoji kada se ona zaista desi, tj. kada je potrebno preduzeti akciju na licu mesta kako bi zaštitili i podržali dojenje u aktuelnoj vanrednoj situaciji.
Veštačka ishrana – veliki rizik za svu odojčad
Najbolje opisan rizik koje je dao UNICEF zbog veštačke ishrane pokazuje se u studiji beba koje su bile izložene vanrednoj situaciji u Bocvani tokom 2005/2006. godine.
Ponuđene su zamene za majčino mleko kao deo nacionalnog programa. Poplave dovode do kontaminacije izvora vode i ozbiljne pojave dijareje i malnutricije kod male dece. Nacionalna stopa smrtnosti dece ispod pet godina se povećala najmanje 18 odsto u poređenju sa prethodnim godinama.
Odojčad koja nisu sisala su 50 puta više zahtevala tretman lečenja u bolnici nego ona koje su majke dojile. Odojčad koja su bila na veštačkoj hrani zahtevala su specijalnu podršku i monitoring, U bilo kojoj situaciji gde je veštačka ishrana praksa, neophodna je jaka podrška dojenju kako bi se zaštitila odojčad koja se doje.
Uobičajene zablude koje mogu uticati u vanrednim situacijama
Zabluda: ”Pothranjene majke ne mogu dojiti .”
Činjenica: Pothranjene majke mogu da doje. Umerena pothranjenost ima mali ili nikakav efekat na proizvodnju mleka. Takvim ženama je neophodno obezbediti dodatnu hranu, tečnost, kao i dodatak mikronutritijenata.
Rešenje: Nahraniti, podržati majku i ostaviti je da nahrani svoju bebu.
Zabluda: „Stres sprečava majku da proizvodi mleko.”
Činjenica: Stres ne sprečava proizvodnju mleka ali može privremeno da ometa njegovo otpuštanje iz dojke prilikom podoja. Majke koje doje imaju niži nivo hormona stresa nego majke koje ne doje.
Rešenje: Napravite uslove za majke da imaju najmanje moguće stresa – zaštićena oblast, posebna prostorija za majku i bebu, odvajanje od drugih žena, držati majke i bebe na okupu zajedno, slušati specijalne potrebe majke i potsećati ih da ih stalno doje kako bi protok mleka bio kontinuiran.
Zabluda: ”Ako jedanput majka prekine da doji, ona ne može da ponovo uspostavi i nastavi dojenje.”
Činjenica: Majka može da nastavi dojenje, odnosno ne postoji vremensko ograničenje.
Rešenje: Ponuditi podršku za dojenje i ponovo uspostavljanje prekinutog dojenja.
Šta možemo da uradimo? Da li smo spremni?
Prvo treba da prepoznamo i da znamo da svako od nas ima ulogu, kako bi ohrabrio majke u vanrednim situacijama da doje. Spremnost za vanredne situacije je ključ brze, odgovarajuće akcije. Razvoj zaštitne politike, snažnih zakonskih propisa Kodeksa, kapaciteta u ljudskom osoblju, kao i jačanje inicijative Baby-Friendly programa su neophodni za sva vremena, a ne samo u kriznim situacijama.
Svaka majka je sposobna da doji, pa maker i u vanrednoj situaciji. Najbolja priprema za majke koje se suočavaju sa vanrednom situacijom je dobro ustanovljena praksa dojenja. Onda majka ima iskustvo i poverenje u svoju sposobnost da doji u bilo kojoj situaciji i podržava druge majke da urade isto.
Osigurajte da majke budu sigurne, da imaju prioritet u dostupnosti hrane, vode, skloništa i kada je neophodno sigurnog mesta da doji.
Počev od vode i sanitacije, ishrane, zaštite deteta, sigurnosti hrane, vidite kako bi mogli da pružite osnovnu zaštitu i podršku dojenju u svom delokrugu rada.
Osluškujte potrebe žena kao i članova zajednice − one često najbolje znaju kako da osmisle okruženje koje podržava njih same, kao i članove njihove porodice. Podrška majkama od dojilja i trudnica može da igra značajnu ulogu. Zaštita i podrška dolazi i od donatora, medija i opšteg javnog menja i to svih njih u njihovom domenu.
Budite spremni da planirate ili odgovarate u slučaju donacije zamene za majčino mleko, bočica i cucli za bebe. Monitoring i izveštavanje o kršenju Kodeksa u vanrednim situacijama je važna stavka koju treba planirati u cilju zaštite dojenja.
Komentari (0)